УЕФА Лига на шампиони 2014/15

УЕФА Лига на шампиони 2014/1 — 60-та сезона на најдоброто европско натпреварување во фудбал организиран од УЕФА, и 23-ра сезона откако е преименувана од Куп на Европските шампиони во УЕФА Лига на шампиони.

2014/15 УЕФА Лига на шампиони
Финалето ќе се одигра на Олимпискиот стадион во Берлин.
Податоци за купот
Датуми1 јули – 27 август 2014 (квалификации)
16 септември 2014 – 6 јуни 2015 (натпреварувачка фаза)
Екипи32 (групна фаза)
77 (вкупно) (from 53 associations)
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(5. титула)
Вице-шампионИталија Јувентус
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови361 (2.89 по натпревар)
Посетеност5.136.695 (41.094 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Аргентина Лионел Меси
Бразил Нејмар
Португалија Кристиано Роналдо
(10 голови)
2013/14
2015/16

Натпреварувањето започнало со одржувањето на првото квалификациско коло на 1 јули 2014 година, а финалето ќе се одигра на 6 јуни 2015 година на Олимпискиот стадион во Берлин, Германија.[1] Титулата ја брани Реал Мадрид, кој во финалето во 2014 година ја победил екипата на Атлетико Мадрид со резултат 4:1 по продолжетоци.

Ова ќе биде првата сезона во која клубовите мораат да го почитуваат финансикиот ферплеј на УЕФА со цел да учествуваатх во натпреварувањето.[2] Освен тоа, оваа сезона на УЕФА Лигата на шампионите била првата сезона во која што се натпреварувал клуб од Гибралтар, по прифаќањето на фудбалскиот сојуз на Гибралтар како 54 член на УЕФА на конгресот одржан во мај 2013 година.[3] Екипата која што го претставувала Гибралтар е Линколн Ред Импс, првак на Гибралтар во сезоната 2013/14.[4]

Број на екипи

уреди

На ова натпреварување учествувале 77 клубови од 53 сојузи со исклучок на Лихтенштајн, којшто нема државно првенство. Бројот на екипите од секој сојуз на се одредува според коефициентот на УЕФА Лигата.[5]

 • сојузите рангирани од 1 до 3 место ќе ги претставуваат 4 клубови.
 • сојузите рангирани од 4 до 6 место ќе ги претставуваат 3 клубови.
 • сојузите рангирани од 7 до 15 место ќе ги претставуваат 2 клубови.
 • сојузите рангирани од 16 до 54 место ќе бидат претставувани од 1 клуб (со исклучок на Лихтенштајн).

Рангирање на сојузи

уреди

За УЕФА Лигата на шампионите 2014/15 националните сојузи биле распоредени според нивниот УЕФА коефициент од 2013 година, кој ги зема предвид нивните резултати во европските натпреварувања во периодот од сезоната 2008/09 до 2012/13.[6][7]

Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
1   Шпанија 88.025 4
2   Англија 82.963
3   Германија 79.614
4   Италија 64.147 3
5   Португалија 59.168
6   Франција 59.000
7   Украина 49.758 2
8   Русија 46.332
9   Холандија 44.729
10   Турција 34.500
11   Белгија 34.400
12   Грција 34.000
13   Швајцарија 28.925
14   Кипар 26.833
15   Данска 25.700
16   Австрија 25.375 1
17   Чешка 23.725
18   Романија 23.024
Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
19   Израел 22.875 1
20   Белорусија 20.875
21   Полска 20.750
22   Хрватска 19.583
23   Шведска 15.625
24   Шкотска 15.191
25   Србија 14.625
26   Словачка 14.208
27   Норвешка 14.175
28   Бугарија 12.250
29   Унгарија 11.750
30   Словенија 9.708
31   Грузија 9.166
32   Азербејџан 8.541
33   Финска 8.508
34   Босна и Херцеговина 7.833
35   Молдавија 7.666
36   Ирска 7.375
Поз. сојуз Коеф. Бр. ФК
37   Литванија 6.500 1
38   Казахстан 5.958
39   Латвија 5.791
40   Исланд 5.416
41   Црна Гора 5.250
42   Македонија 5.250
43   Албанија 4.166
44   Малта 3.958
45   Лихтенштајн 3.500 0
46   Луксембург 3.375 1
47   Северна Ирска 3.083
48   Велс 2.583
49   Естонија 2.208
50   Ерменија 1.750
51   Фарски Острови 1.583
52   Сан Марино 0.666
53   Андора 0.500
54   Гибралтар 0.000

Распоред на екипи

уреди
Прво квалификациско коло (4 екипи)
4 лигашки шампиони од сојузите рангирани од 50-то до 54-то место
Второ квалификациско коло (34 екипи)
2 победници од првото квалификациско коло
32 лигашки шампиони од сојузите рангирани од 17-то до 49-то место (без Лихтенштајн)
Трето квалификациско коло (20 екипи)
17 победници од второто квалификациско коло
3 лигашки прваци од сојузите рангирани од 14-то до 16-то место
Трето квалификациско коло за останатите екипи (10 екипи)
9 второпласирани екипи од сојузите рангирани од 7-мо до 15-то место
1 третопласирана екипа од сојузот рангирана на 6-то место
Плеј оф коло за прваци (10 екипи)
10 победници од третото квалификациско коло (прваци)
Плеј-оф за останати екипи (10 екипа)
5 победници од третото квалификациско коло (останати клубови)
2 третопласирани екипи од сојузите рангирани од 4-то до 5-то место
3 четвртопласирани екипи од сојузите рангирани од 1–во до 3-то место
Натпреварување по групи (32 екипи)
13 прваци од сојузите рангирани од 1–во до 13-то место
6 второпласирани екипи од сојузите рангирани од 1–во до 6-то место
3 третопласирани екипи од сојузите рангирани од 1-во до 3-то место
5 победници од плеј-офот за прваци
5 победника из плеј-офот за останати екипи
Елиминациски дел (16 екипи)
8 победници од натпреварувањето по групи
8 второпласирани од натпреварувањето по групи

Екипи

уреди

Позициите заземени на крајот на натпреварувачката 2014/15 сезона се прикажани во загради (БТ: Бранител на титула).[8]

Натпреварување по групи
  Реал Мадрид (1/3)   Баерн Минхен (1)   Спортинг (2)   Галатасарај (2)
  Атлетико Мадрид (1)   Борусија Дортмунд (2)   Пари Сен Жермен (1)   Андерлехт (1)
  Барселона (2)   Шалке 04 (3)   Монко (2)   Олимпијакос (1)
  Манчестер сити (1)   Јувентус (1)   Шахтар Донецк (1)   Базел (1)
  Ливерпул (2)   Рома (1)   ЦСКА Москва (1)
  Челси (3)   Бенфика (1)   Ајакс (1)
Плеј-оф коло
Прваци Останати
  Атлетик Билбао (4)   Баер Леверкузен (4)   Порто (3)
  Арсенал (4)   Наполи (3)
Трето квалификациско коло
Прваци Останати
  АПОЕЛ (1)   Лил (3)   Бешикташ (3)Напомена ТУР   АЕЛ Лимасол (2)
  Алборг (1)   Днипро (2)   Стандард (2)   Копенхаген (2)
  Ред бул Салцбург (1)   Зенит Санкт Петербург (2)   Панатинајкос (2)
  Фејнорд (2)   Грасхопер (2)
Второ квалификациско коло
  Спарта Прага (1)   Партизан (2)Напомена СРБ   Хелсинки (1)   Сутјеска Никшиќ (1)
  Стеауа Букурешт (1)   Слован Братислава (1)   Зрињски (1)   Работнички (1)
  Макаби Тел Авив (1)   Стромгодсет (1)   Шериф Тираспол (1)   Скендербег Корча (1)
  БАТЕ Борисов (1)   Лудогорец Разград (1)   Сент Патрик атлетик (1)   Валета (1)
  Легија Варшава (1)   Дебрецин (1)   Жалгирис (1)   91 Дуделанж (1)
  Динамо Загреб (1)   Марибор (1)   Актобе (1)   Клифтонвил (1)
  Малме (1)   Динамо Тбилиси (1)   Вентспилс (1)   Њу Сејнтс (1)
  Селтик (1)   Карабах (1)   Рејкјавик (1)
Прво квалификациско коло
  Левадија Талин (1)   ХБ Торсхавн (1)   Санта Кулома (1)
  Банантс (1)   Ла Фиорита (1)   Линколн Ред импс (1)
Напомени
 • Србија (СРБ):Црвена ѕвезда, првак на Србија од сезоната 2013/14, се квалификувала за вториот круг на квалификации во Лигата на шампионите, но настапот им бил забранет од страна на УЕФА поради кршење на прописите за лиценцирање на играчите како и финансискиот фер-плеј.[9] Како резултат на тоа, Партизан како второпласиран клуб во лигата ја заменил Црвена Ѕвезда.
 • Турција (ТУР):Фенербахче, првак на Турција од сезоната 2013/14, требал да настапи во групната фаза на Лигата на шампионите, но УЕФА го забранила тоа поради спортскиот корупциски скандал во Турција во 2011 година.[10][11] Наместо тоа, Галатасарај се пласирал директно во Лигата на шампионите, а Бешикташ го започнал своето учество од третото квалификациско коло.

Календар на натпреварувањата

уреди
Ниво Коло Ждрепка Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прво коло од квалификациите 23 јуни 2013 1/2 јули 2014 8/9 јули 2014
Второ коло од квалификациите 15/16 јули 2014 22/23 јули 2014
Трето коло од квалификациите 18 јули 2014 29/30 јули 2014 5/6 август 2014
Нокаут фаза 8 август 2014 19/20 август 2014 26/27 август 2014
Натпреварување по групи 1. коло 28 август 2014 16/17 септември 2014
2. коло 30 септември/1 октомври 2014
3. коло 21/22 октомври 2014
4. коло 4/5 ноември 2014
5 коло 25/26 ноември 2014
6 коло 9/10 декември 2014
Завршен дел Осминафинале 15 декември 2014 17/18 и 24/25 февруари 2015 10/11 и 17/18 март 2015
Четвртфинале 20 март 2015 14/15 април 2015 21/22 април 2015
Полуфинале 24 април 2015 5/6 мај 2015 12/13 април 2015
Финале 6 јуни 2015 на Олимпискиот стадион во Берлин.

Квалификации

уреди

Прво квалификациско коло

уреди

Ждрепката за првото квалификациско коло била одржана на 23 јуни 2014 година во Нион, Швајцарсија. Првите натпревари биле одиграни на 1 и 2 јули, а реванш натпреварите на 8 и 9 јули 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Санта Кулома   3:3[12]   Банантс 1:0 2:3
Линколн Ред Импс   3:6   ХБ Торсхавн 1:1 2:5
Ла Фјорита   0:8   ФК Левадија Талин 0:1 0:7

Второ квалификациско коло

уреди

Ждрепката за првото квалификациско коло била одржана на 23 јуни 2014 година во Нион, Швајцарсија. Првите натпревари биле одиграни на 15 и 16 јули, а реванш натпреварите на 22 и 23 јули 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бате Борисов   1:1[12]   Скендербег 0:0 1:1
Санта Кулома   0:31   Макаби Тел Авив 0:1 0:2
Динамо Тбилиси   0:4   Актобе 0:1 0:3
Зрињски   0:2   Марибор 0:0 0:2
Шериф Тираспол   5:0   Сутјеска 2:0 3:0
Спарта Прага   8:1   ФК Левадија Талин 7:0 1:1
Малме   1:0   Вентспилс 0:0 1:0
Слован Братислава   3:0   Њу Сејнтс 1:0 2:0
Рејкјавик   0:51   Селтик 0:1 0:4
Клифтонвил   0:2   Дебрецин 0:0 0:2
Партизан   6:1   ХБ Торсхавн 3:0 3:1
Легија Варшава   6:1   Сент Патрикс Атлетик 1:1 5:0
Работнички   1:2   Хелсинки 0:0 1:2
Динамо Загреб   4:0   Жалгирис 2:0 2:0
Лудогорец Разград   5:1   Ф91 Диделанж 4:0 1:1
Валта   0:5   Карабах 0:1 0:4
Стремгодсет   0:3   Стеауа Букурешт 0:1 0:2
Напомена
 • Напомена 1: Редоследот на домаќините бил променет по ждрепката.

Трето квалификациско коло

уреди

Третото квалификациско коло било поделено на два одвоени делови: еден за националните прваци и еден за останатите. Поразените екипи во двата дела го продолжиле своето учество во плеј оф колото од УЕФА Лига Европа 2014/15.

Ждрепката за третото квалификациско коло била одржана на 18 јули 2014 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 29 и 30 јули, а реванш натпреварите на 5 и 6 август 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Карабах   2:3   Ред Бул Салцбург 2:1 0:2
Дебрецин   2:3   БАТЕ Борисов 1:0 1:3
Слован Братислава   2:1   Шериф Тираспол 2:1 0:0
Олборг   2:1   Динамо Загреб 0:1 2:0
Легија Варшава   4:4[12]   Селтик 4:1 0:32
Актобе   3:4   Стеауа Букурешт 2:2 1:2
Марибор   3:2   Макаби Тел Авив 1:0 2:2
Хелсинки   2:4   АПОЕЛ 2:2 0:2
Спарта Прага   4:4[12]   Малме 4:2 0:2
Лудогорец Разград   2:2[12]   Партизан 0:0 2:2
Остали
АЕЛ Лимасол   1:3   Зенит Санкт Петербург 1:0 0:3
Днепро Днепропетровск   0:2   Копенхаген 0:0 0:2
Фејенорд   2:5   Бешикташ 1:2 1:3
Грасхопер   1:3   Лил 0:2 1:1
Стандард Лиеж   2:1   Панатинајкос 0:0 2:1
Напомена
 • Напомена 2: Селтик победил со службен резултат од 3:0 поради одлуката на Легија да игра со суспендиран играч на теренот за време на реванш натпреварот. Првичниот резултат завршил со победа на Легија од 2:0.

Плеј оф коло

уреди

Плеј оф колото било поделено на два одвоени делови: еден за националните прваци и еден за останатите. Поразените екипи во двата дела го продолжиле своето учество во групната фаза од УЕФА Лига Европа 2014/15.

Ждрепката за третото квалификациско коло била одржана на 8 август 2014 година во Нион, Швајцарија. Првите натпревари се одиграле на 19 и 20 август, а реванш натпреварите на 26 и 27 август 2014 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Прваци
Марибор   2:1   Селтик 1:1 1:0
Ред Бул Салцбург   2:4   Малме 2:1 0:3
Олборг   1:5   АПОЕЛ 1:1 0:4
Стеауа Букурешт   1:1
(5:6 пен.)
  Лудогорец Разград 1:0 0:1 (прод.)
Слован Братислава   1:4   БАТЕ Борисов 1:1 0:3
Остали
Бешикташ   0:1   Арсенал 0:0 0:1
Стандард Лиеж   0:4   Зенит Санкт Петербург 0:1 0:3
Копенхаген   2:7   Баер Леверкузен 2:3 0:4
Лил   0:3   Порто 0:1 0:2
Наполи   2:4   Атлетик Билбао 1:1 1:3

Натпреварување по групи

уреди
Местоположбата на екипите од групната фаза во УЕФА Лигата на шампиони 2014/15.
  Кафеава боја: Група А;   Црвена боја: Група Б;   Портокалова боја: Група Ц;   Жолта боја: Група Д;   Зелена боја: Група Е;   Сина боја: Група Ф;   Виолетова боја: Група Г;   Розова боја: Група Х.

Ждрепката за натпреварувањето по групи била одржана на 28 август 2014 година во Монако.[13] 32 тима биле поделени во четири шешири врз основа на нивниот УЕФА клупски коефициент од 2014 година, со тоа што бранителот на титулата Реал Мадрид автоматски бил распореден во првиот шешир. Екипите биле поделени во осум групи. Екипите од иста држава не можеле да бидат во иста група.

Легенда:
Победникот од групата и второпласираниот тим преминуваат во осминафиналето.
Третопласираниот тим го продолжува својот настап во шестнаесетина финалето на УЕФА Лига Европа.

Група А

уреди
 
  АТМ ЈУВ МАЛ ОЛП
  Атлетико Мадрид 1:0 5:0 4:0
  Јувентус 0:0 2:0 3:2
  Малме 0:2 0:2 2:0
  Олимпијакос 3:2 1:0 4:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Атлетико Мадрид 6 4 1 1 14 3 +11 13
2.   Јувентус 6 3 1 2 7 4 +3 10
3.   Олимпијакос 6 3 0 3 10 13 -3 9
4.   Малме 6 1 0 5 4 15 -11 3

Група Б

уреди
 
  БАЗ ЛИВ ЛУД РМА
  Базел 1:0 4:0 0:1
  Ливерпул 1:1 2:1 0:3
  Лудогорец 0:4 2:2 1:2
  Реал Мадрид 5:1 1:0 4:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 6 0 0 16 2 +14 18
2.   Базел 6 2 1 3 7 8 -1 7
3.   Ливерпул 6 1 2 3 5 9 -4 5
4.   Лудогорец 6 1 1 4 3 8 -5 4

Група Ц

уреди
 
  ЛЕВ БЕН МОН ЗЕН
  Леверкузен 3:1 0:1 2:0
  Бенфика 0:0 1:0 0:2
  Монако 1:0 0:0 2:0
  Зенит 1:2 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Монако 6 3 2 1 4 1 +3 11
2.   Леверкузен 6 3 1 2 7 4 +3 10
3.   Зенит 6 2 1 3 4 6 -2 7
4.   Бенфика 6 1 2 3 2 6 -4 5

Група Д

уреди
 
  АНД АРС БОР ГАЛ
  Андерлехт 1:2 0:3 2:0
  Арсенал 3:3 2:0 4:1
  Борусија Дортмунд 1:1 2:0 4:1
  Галатасарај 1:1 1:4 0:4
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Борусија Дортмунд 6 4 1 1 14 4 +10 13
2.   Арсенал 6 4 1 1 15 8 +7 13
3.   Андерлехт 6 1 3 2 8 10 -2 6
4.   Галатасарај 6 0 1 5 4 19 -15 1

Група Е

уреди
 
  БМ ЦСКА МС РОМА
  Баерн Минхен 3:0 1:0 2:0
  ЦСКА 0:1 2:2 1:0
  Манчестер Сити 3:2 1:2 1:1
  Рома 1:7 5:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Баерн Минхен 6 5 0 1 13 4 +9 15
2.   Манчестер Сити 6 2 2 2 9 8 +1 8
3.   Рома 6 1 2 3 8 14 -6 5
4.   ЦСКА 6 1 2 3 6 13 -7 5

Група Ф

уреди
 
  АЈА АПО БАР ПСЖ
  Ајакс 4:0 0:2 1:1
  АПОЕЛ 1:1 0:3 0:1
  Барселона 3:1 1:0 3:1
  Пари Сен Жермен 3:1 1:0 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 4 1 1 15 10 +10 15
2.   Пари Сен Жерман 6 4 1 1 10 7 +3 13
3.   Ајакс 6 1 2 3 8 10 -2 5
4.   АПОЕЛ 6 0 1 5 1 12 -11 1

Група Г

уреди
 
  ЧЕЛ МАР ШАЛ СПО
  Челси 6:0 1:1 3:1
  Марибор 1:1 0:1 1:1
  Шалке 0:5 1:1 4:3
  Спортинг Лисабон 0:1 3:1 4:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Челси 6 4 2 0 17 3 +14 14
2.   Шалке 04 6 3 1 2 9 14 -5 8
3.   Спортинг 6 1 2 3 12 12 0 7
4.   Марибор 6 0 3 3 4 13 -9 3

Група Х

уреди
 
  АТЛ БАТЕ ПОР ШАХ
  Атлетик Билбао 2:0 0:2 0:0
  БАТЕ Борисов 2:1 0:3 0:7
  Порто 2:1 6:0 1:1
  Шахтјор Донецк 0:1 5:0 2:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Порто 6 4 2 0 16 4 +12 14
2.   Шахтјор Донецк 6 2 3 1 15 4 +11 9
3.   Атлетик Билбао 6 2 1 3 5 6 -1 7
4.   БАТЕ 6 1 0 5 2 24 -22 3

Нокаут фаза

уреди

Осминафинале

уреди

Ждрепката за осминафиналето била одржана на 15 декември 2014 година.[14] Првите натпревари се одиграле на 17 и 18 односно 24 и 25 февруари, а реванш натпреварите на 10 и 11 односно 17 и 18 март 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пари Сен Жермен   3:3[12]   Челзи 1:1 2:2 (прод.)
Манчестер Сити   1:3   Барселона 1:2 0:1
Леверкузен   1:1 (2:3 пен.)   Атлетико Мадрид 1:0 0:1 (прод.)
Јувентус   5:1   Борусија Дортмунд 2:1 3:0
Шалке   4:5   Реал Мадрид 0:2 4:3
Шахтар   0:7   Баерн 0:0 0:7
Арсенал   3:3 [12]   Монако 1:3 2:0
Базел 1893   1:5   Порто 1:1 0:4

Четвртфинале

уреди

Ждрепката за четвртфиналето била одржана на 20 март 2015 година.[15] Првите натпревари се одиграле на 14 и 15 април, а реванш натпреварите на 21 и 22 април 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пари Сен Жермен   1:5   Барселона 1:3 0:2
Атлетико Мадрид   0:1   Реал Мадрид 0:0 0:1
Порто   4:7   Бајерн Минхен 3:1 1:6
Јувентус   1:0   Монако 1:0 0:0

Полуфинале

уреди

Ждрепката за полуфиналето се одржала на 24 април 2015 година[16]. Првите натпревари од полуфиналето се одиграле на 5 и 6 мај, а реванш натпреварите се одиграле на 12 и 13 мај 2015 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Барселона   5:3   Бајерн Минхен 3:0 2:3
Јувентус   3:2   Реал Мадрид 2:1 1:1

Финале

уреди

Финалето се одржало на Олимпискиот стадион во Берлин, Германија на 6 јуни 2015 година кој завршил со победа на Барселона од Шпанија над Јувентус од Италија со 3–1.

6 јуни 2015
20:45 CEST
Јувентус   1–3   Барселона Олимписки стадион, Берлин
Гледачи: 70,442[17]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)[18]
Мората   55' Report Ракитиќ   4'
Суарез   68'
Нејмар   90+7'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Барселона
GK 1   Џанлујџи Буфон (к)
RB 26   Стефан Лихтштајнер
CB 15   Андреја Барцаљи
CB 19   Леонардо Бонучи
LB 33   Патрис Евра   89'
DM 21   Андреја Пирло
RM 8   Клаудио Маркизио
LM 6   Пол Погба   41'
AM 23   Артуро Видал   11'   79'
CF 10   Карлос Тевес
CF 9   Алваро Мората   85'
Замени:
GK 30   Марко Сторари
DF 5   Анџело Огбона
MF 11   Кингсли Коман   89'
MF 20   Симоне Падоин
MF 37   Роберто Переира   79'
MF 27   Стефано Стураро
FW 14   Фернандо Љоренте   85'
Тренер:
  Масимилијано Алегри
 
GK 1   Марк-Андре тер Штеген
RB 22   Дани Алвеш
CB 3   Жерар Пике
CB 14   Хавиер Маскерано
LB 18   Жорди Алба
RM 4   Иван Ракитиќ   90+1'
CM 5   Серхио Бускетс
LM 8   Андрес Инјеста (к)   78'
RF 10   Лионел Меси
CF 9   Луис Суарез   70'   90+6'
LF 11   Нејмар
Замени:
GK 13   Клаудио Браво
DF 15   Марк Бартра
DF 21   Адријано
DF 24   Жереми Матије   90+1'
MF 6   Чави   78'
MF 12   Рафиња
FW 7   Педро Родригес   90+6'
Тренер:
  Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Андрес Инјеста (Барселона)[19]

Судии:
Бахатин Дуран[18]
Тарик Онгун [18]
Џонас Ериксон[18]
Хусеин Ѓуќек[18]
Бариш Шимшек[18]

Правила[5]

 • 90 минути
 • 30 минути дополнително време (доколку е потребно)
 • Изведување на пенали (доколку е потребно).
 • Право на три промени од секоја екипа .

Наводи

уреди
 1. „Executive Committee decides hosts for 2015 finals“. UEFA.org. 23 May 2013.
 2. „EURO reflected key football values“. UEFA.org. 24 May 2013.
 3. „Congress decisions bring Gibraltar on board“. UEFA.org. 24 May 2013.
 4. „Lincoln win 12th straight Gibraltarian title“. UEFA.com. 14 April 2014.
 5. 5,0 5,1 „Regulations of the UEFA Champions League 2014/15 Season“ (PDF). UEFA.com. 1 May 2014.
 6. „Country coefficients 2012/13“. UEFA.com.
 7. „UEFA Country Ranking 2013“. Bert Kassies.
 8. „Qualification for European Cup Football 2014/2015“. Bert Kassies. Архивирано од изворникот на 2015-05-16. Посетено на 2014-12-07.
 9. „Crvena zvezda excluded from UEFA Champions League“. UEFA.com. 6 June 2014.
 10. „Decisions on Beşiktaş, Fenerbahçe, Steaua“. UEFA.com. 25 June 2013.
 11. „Fenerbahce: Turkish side lose match-fixing ban appeal“. BBC Sport. 28 August 2013.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5 12,6 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови на гости. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „expelled“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 13. „Holders Real Madrid draw Liverpool in group stage“. UEFA.com. 28 август 2014.
 14. „Champions League round of 16 draw“. UEFA.com. 15 декември 2014.
 15. „Draws — Quarter-finals“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 March 2015. Посетено на 10 March 2015.
 16. „Guardiola takes Bayern to Barça, Madrid get Juve“. UEFA.com. 24 April 2015.
 17. „Full Time Report“ (pdf). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 6 June 2015.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 18,5 „Çakır to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2015. Посетено на 6 June 2015.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име motm.

Надворешни врски

уреди