Стадион Фриули (познат поради спонзорски причини и како Дачија Арена) е повеќенаменски стадион во Удине, Италија. На него својте домашни натпревари ги игра фудбалската екипа Удинезе Калчо.

Стадион Фриули
Место Удине, Италија Италија
Изграден 1971
Отворен 1976
Реновиран 1990, 2012–2015
Сопственик Удинезе Удинезе
Игра Удинезе Удинезе
Гледачи 25,144[1]

Откако бил комплетно реновиран во 2013 и 2015, Фриули станал трет фудбалски стадион во Италија кој е во целосна сопственост на некој клуб, по Мапеи во Реџо Емилија (поранешен Стадион Џилјо, сопственост на Реџана и подоцна стекнат од страна на спонзорот Мапеи) и Алијанц стадион во Торино.[2]

Структура уреди

Фриули се наоѓа во Рици, четири километри од центарот на Удине.

Отворен е во 1976 како замена за стариот Стадион Морети. Кога бил изграден стадионот можел да прими и до 52 илјади гледачи заради поголемиот број на стоечки места. Денес максималната сместивост на стадион е 41.652 места, но сместивоста моментално е ограничена на 25,144 гледачи. Во 2015 станал трет фудбалски стадион во Италија кој е во целосна сопственост на некој од клубовите (на Удинезе), за разлика од повеќето други стадиони во Италија кој се во сопственост на локалните општини.

На стадионот се наоѓаат и хали за мечување, гимнастика, боречки вештини и атлетика, како и вежбалница во рамките на главната трибина.

Настани уреди

Фриули бил домаќин на три натпревари од групата Е на Светското првенство 1990: Уругвај-Шпанија (0-0), Јужна Кореја-Шпанија (1-3) и Јужна Кореја-Уругвај (0-1).

Италијанската репрезентација на него досега одиграла шест натпревари, три пријателски, по една во квалификациите за Европските првенства 1996 и 2000 и една во квалификациите за Светското првенство 2010. Во нив забележала пет победи и едан нерешен резултат.

Во 2005, УЕФА одобрила на овој стадион да се играат натпревари од Лигата на шампионите, каде Удинезе учествувал во сезоната 2005/06.

Многу големи светски музички ѕвезди одржале концерт на овој стадион, а некој од нив се Бон Џови, Ејси диси, Колдплеј, Мадона, Бритни Спирс, Пинк Флојд, Стинг итн.

Наводи уреди

  1. Sito ufficiale Udinese Calcio
  2. „C'è la Juventus per la prima di ritorno L'Udinese inaugura il Dacia Arena il nuovo stadio senza barriere“. Corriere della Sera (италијански). Посетено на 2016-01-16.

Надворешни врски уреди