Ереа(италијански: Erreà) е италијански произведувач на спортска опрема. Ереа е прва италијанска компанија која била акретитирана сo сертификат на Оеко-текс стандард кој осигурува дека материјалот направен од нештетни материи и хемикалии.[1]

  Ереа
Типприватно претпријатие
Oснована1988
Седиште, Италија Ториле Италија
Опслужувано
подрачје
Секаде во светот
Дејностмода
ПроизводиСпортска опрема
ПорталОфицијална страница

ИсторијатУреди

Основана  е во 1988 година, седиштето на компанијата се наоѓа во Сан Поло ди Ториле, во близина на Парма. Основачот на компанијата е Ангело Грандолфи кој е и денешниот сопственик.

Ереа влегува во англиски фудбал 1994 година кога потпишува договор со тогашниот премиерлигаш Мидлсбро кое траело долги низ години.[2] Компанијта имала уште едно спонзорство во премиер лига и тоа во 2011 година со екипата Норич.[3]

Во 2013 година компанијата ги прославила своите 25 години на постоење со презентацијата на своите главни клиенти кои ги спонзорира од светот на фудбалот.[4] Во тие клубови спаѓаат: ФК Парма, ФК Аталанта, ФК Норич Сити, ФК Брајтон, ФК Блекпул, ФК Рајо Ваљекано, ФК Нуманција, ФК Алкоркон, ФК АДО Ден Хаг и ФК Нант.[5]

СпонзорстваУреди

ТелевизијаУреди

КошаркаУреди

ВелосипедизамУреди

ФудбалУреди

РагбиУреди

ОдбојкаУреди

Спонзорства на репрезентацииУреди

КошаркаУреди

ФудбалУреди

ОдбојкаУреди

НаводиУреди

  1. "О компанији". Daily Telegraph. 9. 6. 2017. Archived from the original on 12. 02. 2019. Посетено на 27. 10. 2017.. Check date values in: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  2. "Brief History of Football Kit Design - Historical Football Kits". Historicalkits.co.uk. Посетено на 9. 11. 2018. Check date values in: |accessdate= (help)
  3. "Norwich City launch new Erreà Premier League kit with Italian football spoof". Daily Telegraph. 9. 6. 2017. Посетено на 27. 10. 2018.. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)
  4. "Prosegue La Festa Di Erreà Al Regio: Presentate Le Maglie Dei Club Stranieri" [Славље годишњице Ереа-е се наставља: дресови клубова представљени]. FCParma.com. Parma F.C. 4. 6. 2018. Archived from the original on 16. 6. 2013. Посетено на 11. 2. 2019. Check date values in: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  5. "Festeggiati Ieri Sera Al Teatro Regio I 25 Anni Di Storia Di Erreà. Tanti Ospiti E Amici Uniti Per Celebrare Un Anniversario Speciale!". Erreà (италијански). 30. 5. 2013. Archived from the original on 11. 6. 2013. Check date values in: |date=, |archive-date= (help)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди