Емилија-Ромања

Емилија-Ромања (италијански: Emilia-Romagna, Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value), ромањолски: Emélia-Rumâgnaрегион во Северна Италија, кој излегува на Јадранско Море. Еден од најбогатите региони во Европа, го има третиот највисок БДП по глава на жител на континентот. Зафаќа површина од 22.447 км2и тука живеат 4,5 милиони жители. Главен град и административен центар е Болоња.

Знаме на Емилија-Ромања

ПоврзаноУреди