ФК Јувентус сезона 2013-2014

(Пренасочено од ФК Јувентус сезона 2013-14)

Сезоната 2013-14 за фудбалскиот клуб Јувентус била 116 од неговото основање и седма последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Јувентус Јувентус
сезона 2013–2014
СопственикИталија Андреа Ањели
ТренерИталија Антонио Конте
Серија АСкудето 1-ви
(30. титула)
Суперкуп на ИталијаСуперкуп на Италија шампиони
(6. титула)
Куп на Италијачетврт-финале
Лига на шампионигрупна фаза
Лига Европаполуфинале
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Карлос Тевес (19)
Вкупно:
Аргентина Карлос Тевес (21)
Домакин
Гост
Трети

ДресовиУреди

Спортска опрема: Најк
Главен спонзор: Jeep

 
 
 
 
 
 
 
Домашен
 
 
 
 
 
 
 
Гостински
 
 
 
 
 
 
 
 
Резервен

ТимУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џанлуиџи Буфон (капитен)
3   ОД Џорџо Кјелини
4   ОД Мартин Касерес
5   ОД Анџело Огбона
6   СР Пол Погба
7   СР Симоне Пепе
8   СР Клаудио Маркизио
9   НП Мирко Вучиниќ
10   НП Карлос Тевез
11   ОД Паоло де Чеље
12   НП Себастијан Џовинко
13   ОД Федерико Пелузо
14   НП Фернандо Љоренте
15   ОД Андреја Барцаљи
Бр. Позиција Играч
16   ОД Марко Мота
18   НП Пабло Освалдо
19   ОД Леонардо Бонучи
20   СР Симоне Падоин
21   СР Андреја Пирло
22   СР Квадво Асамоа
23   СР Артуро Видал
24   СР Оуасим Боуи
26   ОД Стефан Лихтштајнер
27   НП Фабио Кваљарела
30   ГМ Марко Сторари
33   СР Маурисио Исла
34   ГМ Рубињо

играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Натпреварувања во сезонатаУреди

Суперкуп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Суперкуп на Италија 2013.

Ова за Јувентус бил 9-ти Суперкуп и нивна 6.титула

Серија АУреди

  Главна статија: „Серија А 2013-14.

Завршна табелаУреди

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
Меѓусебни соочувања
1   Јувентус (C) 38 33 3 2 80 23 +57 102 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Групна фаза
2   Рома 38 26 7 5 72 25 +47 85
3   Наполи 38 23 9 6 77 39 +38 78 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Плеј-оф рунда
4   Фјорентина 38 19 8 11 65 44 +21 65 Лига Европа 2014–15 Групна фаза 1
5   Интер 38 15 15 8 62 39 +23 60 Лига Европа 2014–15 Плеј-оф рунда 1
6   Парма 38 15 13 10 58 46 +12 58 Нема право да игра во Европските купови 2
7   Торино 38 15 12 11 58 48 +10 57 Лига Европа 2014–15 Трета рунда квалификации 2 ТОР–МИЛ 2–2
МИЛ–ТОР 1–1
8   Милан 38 16 9 13 57 49 +8 57
9   Лацио 38 15 11 12 54 54 0 56
10   Верона 38 16 6 16 62 68 −6 54
11   Аталанта 38 15 5 18 43 51 −8 50
12   Сампдорија 38 12 9 17 48 62 −14 45
13   Удинезе 38 12 8 18 46 57 −11 44 УДИ–ЏЕН 1–0
ЏЕН–УДИ 3–3
14   Џенова 38 11 11 16 41 50 −9 44
15   Каљари 38 9 12 17 34 53 −19 39
16   Кјево 38 10 6 22 34 54 −20 36
17   Сасуоло 38 9 7 22 43 72 −29 34
18   Катанија (R) 38 8 8 22 34 66 −32 32 Серија Б 2014–15
19   Болоња (R) 38 5 14 19 28 58 −30 29
20   Ливорно (R) 38 6 7 25 39 77 −38 25

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1-во бодови; 2-ро бодови во меѓусебните натпревари; 3-то гол-разлика во меѓусебните натпревари; 4-то гол-разлика ; 5-то број на постигнати голови; 6-то јавна ждрепка.
(меѓусебните натпревари важат само за екипи со ист број на бодови)[1].
2FIGC го одби барањето на Парма за лиценца на УЕФА, бидејќи Парма имаше задоцнет даночен долг; нивното место ќе го заземе седмо-пласираниот Торино, кој има лиценца на УЕФА.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

НатпревариУреди

Куп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Куп на Италија 2013-14.

Јувентус ја започнал својата кампања во Купот на Италија директно пласиран во осминафиналето, како еден од осумте најдобри тимови во мината сезона.

Лига на шампиониУреди

  Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2013/14.

Фаза по групиУреди

Група Б Н П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Реал Мадрид 6 5 1 0 20 5 +15 16
2.   Галатасарај 6 2 1 3 8 14 -6 7
3.   Јувентус 6 1 3 2 9 9 0 6
4.   Копенхаген 6 1 1 4 4 13 -9 4

Лига ЕвропаУреди

  Главна статија: „Лига Европа 2013–14.

Нокаут фазаУреди

16-тина финалеУреди
ОсминафиналеУреди
ЧетвртфиналеУреди
ПолуфиналеУреди

Список на стрелциУреди

Вклучени се сите официјални натпревари. Листата е рангирана според бројот на дресот во случаи на еднаков број постигнати голови.

Rank Pos No. Nat Име Серија А Куп на Италија Лига на шампиони Лига Европа Суперкуп на Италија Вкупно
1 НП 10   Карлос Тевез 19 0 0 1 1 21
2 НП 14   Фернандо Љоренте 16 0 2 0 0 18
СР 23   Артуро Видал 11 0 5 2 0 18
3 СР 6   Пол Погба 7 0 0 1 1 9
4 СР 21   Андреја Пирло 4 0 0 2 0 6
5 ОД 3   Џорџо Кјелини 3 0 0 0 1 4
СР 8   Клаудио Маркизио 4 0 0 0 0 4
НП 27   Фабио Кваљарела 1 1 2 0 0 4
6 НП 12   Себастијан Џовинко 2 1 0 0 0 3
НП 18   Дани Освалдо 1 0 0 2 0 3
ОД 19   Леонардо Бонучи 2 0 0 1 0 3
ОД 26   Стефан Лихтштајнер 2 0 0 0 1 3
7 НП 9   Мирко Вучиниќ 2 0 0 0 0 2
СР 22   Квадво Асамоа 2 0 0 0 0 2
8 ОД 4   Мартин Касерес 0 1 0 0 0 1
ОД 13   Федерико Пелузо 1 0 0 0 0 1
СР 20   Симоне Падоин 1 0 0 0 0 1
Вкупно 79 3 9 10 4 103

НаводиУреди

  1. „Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013“ (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Посетено на 20 February 2013.