Даниеле Падели

Даниеле Падели (роден на 25 октомври 1985 во Леко) — италијански фудбалер, голман на Интер.

Даниеле Падели
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Daniele Padelli 1.jpg
Лични податоци
Роден на 25 октомври 1985 (1985-10-25) (37 г.)
Роден во Леко, Италија
Држава  Италија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер Интер
Број 27
Младинска кариера
Леко Леко
Комо Комо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2004 Комо Комо 0 (0)
2004-2005 Сампдорија Сампдорија 0 (0)
2005-2006Пицигетоне Пицигетоне 33 (0)
2006-2007Кротоне Кротоне 1 (0)
2007Ливерпул Ливерпул 1 (0)
2007-2008Пиза Пиза 7 (0)
2008-2009Авелино Авелино 15 (0)
2009-2011Бари Бари 3 (0)
2011-2013 Удинезе Удинезе 9 (0)
2013-2017 Торино Торино 100 (0)
2017- Интер Интер 0 (0)
Репрезентација
2005-2007 Италија Италија 20 7 (0)
2006 Италија Италија 21 1 (0)
2014 Италија Италија 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010