Фурланија-Јулиска Краина

регион во Италија

Автономен регион Фруланија-Јулиска Краина (италијански: Friuli-Venezia Giulia, фурл., словенечки: Furlanija-Julijska krajina,германски: Friaul-Julisch Venetien) е еден од 20-те региони во Италија и еден од 5-те автономни региони со посебен статус. Главен град на покраината е градот Трст, а втор по големина и најважен е Удине.

Фурланија-Јулиска Краина
Автономен регион
Знаме на Фурланија-Јулиска КраинаГрб на Фурланија-Јулиска Краина
Химна: Incuintri al doman
ДржаваИталија
Главен ГрадТрст
Управа
 • ПретседателМасимилијано Федрига
Површина
 • Вкупна7.924 км2 (3,059 ми2)
Население (31 август 2017)
 • Вкупно1.216.524
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.IT-36
БДП(номинален)€38 billion (2018)[1]
БДП (по град)€31,200 (2018)[2]
ИЧР (2021)0.905[3]
многу високо ·
Мреж. местоwww.regione.fvg.it

Провинцијата Фруланија-Јулиска Краина е една од оние транспортно важни области во Европа, каде што Апенинскиот Полуостров е поврзан со Источна и Централна Европа. Има и многу јасно изразени влијанија од север и исток, кои на овој дел од Италија му даваат низа особености.

Положба уреди

Фруланија-Јулиска Краина е најсевероисточната провинција во Италија, граничи со Словенија на исток и Австрија на север. На запад се наоѓа италијанската провинција Венето, а на југ се наоѓа Јадранското Море.

Како што е во името, покраината се состои од две историски области:

Природни одлики уреди

Површината на покраината е 7.856, а според ова, Фруланија-Јулиска Краина е една од најмалите италијански региони.

Релјеф уреди

Во рамките на регионот Фруланија-Јулиска Краина, се разликуваат неколку природни единици во правец југ-север. Јужниот дел е рамна област долж северниот брег на Јадранското Море . Тоа е крајниот источен дел падската низина. Овој дел зафаќа 38% од површината на регионот и е местото каде што се одгледуваат жито и зеленчук. Централниот дел е ридски со лозја и овоштарници. Овој дел зафаќа 19% од површината. Северниот дел е планински како последица на Алпите со голем број густо населени долини. Многу мал дел на исток кај Динаридите има карстни форми. Овој дел зафаќа 43% од површината.

Клима уреди

Климата во провинцијата Фруланија-Јулиска Краина е изменета средоземноморкса со значителни влијанија од континенталната од север. Затоа, зимите се поостри, а летата се поблаги отколку во другите делови на Италија. Ваквата комбинација на клими доведува со чести јаки ветрови.

Вода уреди

Јужната граница на регионот е северниот брег на Јадранското Море, кој овде е прилично мочурлив и тешко пристапен. Главните реки имаат меридијански правец и течат од Алпите до Јадранското Море. Најважната и централно поставена река е Таљаменто, а на исток е долниот дел од потокот Соча. Реките имаат значителен пад и се полноводни во долниот дел од нивниот слив.

Административна поделба уреди

 
Фруланија-Јулиска Краина- области

Фруланија-Јулиска Краина е поделена на 4 области, т.е. провинции со градови со исто име како административни центри:

Популација уреди

Денес, Фруланија-Јулиска Краина има околу 1,2 милиони жители. Во последните сто години, бројот на жители речиси и не се променил.

Густината на населението е околу 160 луѓе/km², што е помалку од националниот просек (200 луѓе). Рамничарскиот дел на покраината е многу погусто населен од северната, алпска област. Областа на Трст е особено густо населена.

Етничката слика на покраината е значително различна отколку во случајот со другите италијански провинции . Така, во покраината доминира италијанско население, но со фрулијанскиот јазик како мајчин јазик. Словенечкото национално малцинство живее во деловите до Словенија, а германското малцинство во делот до Австрија. Влијанието на граничниот карактер на покраината се одразува и во големиот удел на населението со привремен престој (6,7%).

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Regional gross domestic product (million EUR) by NUTS 2 regions“. Eurostat. Eurostat. Посетено на 9 July 2012.
  2. ec.europa.eu. "Regional GDP per capita ranged from 31% to 626% of the EU average in 2017". Соопштение за печат.
  3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2023-03-05.