Сезоната 2012-13 во Серија А(позната и како Серија А ТИМ од спонзорски причини) беше 81 сезона од нејзиното основање. Таа започна на 25 август 2012 година и заврши на 19 мај 2013.[6] Јувентус ја одбранил титулата шампион од претходната година.

Серија А
Сезона2012–13
ПрвациЈувентус
29-та титула
ИспаднатиПалермо
Сиена
Пескара
Лига на шампиониЈувентус
Наполи
Милан
Лига ЕвропаФјорентина
Удинезе
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЕдинсон Кавани
(29 гола)
Најголема победа домаСампдорија 6–0 Пескара
Лацио 6–0 Болоња
Најголема победа на гостиПескара 1–6 Јувентус
Натпревар со најмногу головиТорино 3–5 Наполи
Најголема низа на победи9 натпревари
Јувентус[1]
Најголема низа без пораз14 натпревари
Милан[2]
Најголема низа без победа18 натпревари
Палермо[3]
Најголема низа на порази8 натпревари
Пескара[4]
Најголема посетеност79,341[5]
Интер 1–1 Милан
Најмала посетеност6,300[5]
Удинезе 1–1 Палермо
Просечна посетеност24,752[5]

Вкупно 20 екипи учествуваа во лигата, вклучувајќи ги 17-те тимови од сезоната 2011-12 и трите промовирани клубови од Серија Б. Како и во претходните години, Најк обезбедил официјална топка за сите натпревари, со новиот Најк Максим Серија А модел кој се користел во текот на сезоната за сите натпревари.[7]

Настани уреди

Во сезоната 2012-13 доаѓа до враќање на Пескара, Торино и Сампдорија, кои избориле промоција во Серија А по деветнаесет години, три, и една година соодветно. Исто така, Каљари ја одигра својата прва сезона не настапувајчи на стадионот Сант'Елија по повеќе од 40 години, поради неговото затворање заради безбедносни прашања; како замена, тимот се согласи да се реновира Stadio Is Arenas кој се наоѓа во квартот Сант'Елена, со цел да го користи како свое домашно место за оваа сезона (Каљари има тековни планови да изгради сопствен бренд-нов стадион во следните неколку години). Натпреварите беа презентирани на 26 јули во едночасовен телевизиски пренос.

Тимови уреди

Стадиони и локации уреди

Тим Домашен град Стадион Капацитет сезона 2011–12
Аталанта Бергамо Atleti Azzurri d'Italia &1000000000000002654200026,542 12-ти во Серија А
Болоња Болоња Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038,279 9-ти во Серија А
Каљари Каљари
(игра во Кварту Сант'Елена)
Is Arenas &1000000000000001621399916,214 15-ти во Серија А
Катанија Катанија Анџело Масимино &1000000000000002342000023,420 11-ти во Серија А
Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 10-ти во Серија А
Фјорентина Фиренца Артемио Франки &1000000000000004728199947,282 13-ти во Серија А
Џенова Џенова Лујџи Ферараис &1000000000000003668500036,685 17-ти во Серија А
Интер Милано Стадион Џузепе Меаца &1000000000000008007399980,074 6-ти во Серија А
Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004125399941,254 Серија А шампион
Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 4-ти во Серија А
Милан Милан Сан Сиро &1000000000000008007399980,074 Серија А вицешампиони
Наполи Неапол Сан Паоло &1000000000000006024000060,240 5-ти во Серија А
Палермо Палермо Ренцо Барбера &1000000000000003724199937,242 16-ти во Серија А
Парма Парма Енио Тардини &1000000000000002790599927,906 8-ми во Серија А
Пескара Пескара Адријатико &1000000000000002450000024,500 Серија Б шампион
Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 7-ми во Серија А
Сампдорија Џенова Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 Серија Б плеј-оф победник
Сиена Сиена Монтепаски Арена &1000000000000001537299915,373 14-ти во Серија А
Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927,994 Серија Б вицешампион
Удинезе Удине Фриули &1000000000000003064199930,642 3-ти во Серија А

Личности и спонзори уреди

Тим Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор
Аталанта   Антонио Перкаси   Стефано Колантуоно   Џанпаоло Белини Ереа AXA, Коника Минолта
Болоња   Албано Гваралди   Стефано Пиоли   Алесандро Дијаманти Макрон NGM Mobile, Serenissima Ceramica
Каљари   Масимо Селино   Иво Пулга   Даниеле Конти Капа Сардења, Tirrenia
Катанија   Антонио Пулвиренти   Роландо Маран   Марко Бјаџанти Givova Arancia Rossa di Sicilia, TTT Lines
Кјево   Лука Кампедели   Еугенио Корини   Серџо Пелисие Givova Banca Popolare di Verona, Midac Batteries
Фјорентина   Марио Коњињи   Винченцо Монтела   Мануел Пасквал Joma Мазда
Џенова   Енрико Прециози   Давиде Балардини   Марко Роси Лото iZiPlay
Интер   Масимо Морати   Андреја Страмачиони   Хавиер Занети Најк Пирели
Јувентус   Андреја Ањели   Антонио Конте   Џанлујџи Буфон Најк Jeep
Лацио   Клаудио Лотито   Владимир Петковиќ   Стефано Маури Макрон
Милан   Силвио Берлускони   Масимилијано Алегри   Масимо Амброзини Адидас Emirates
Наполи   Аурлио Де Лаурентис   Валтер Маѕари   Паоло Канаваро Макрон Лете, MSC Cruises
Палермо   Маурицио Зампарини   Џузепе Санино   Фабрицио Миколи Пума Eurobet
Парма   Томазо Џирарди   Роберто Донадони   Стефано Мороне Ереа Folletto, Navigare
Пескара   Даниеле Себастијани   Кристијан Буки   Емануел Касчионе Ереа Acqua Santa Croce
Рома   Џејмс Палота   Аурелио Андрејацоли   Франческо Тоти Капа WIND
Сампдорија   Едоардо Гароне   Делио Роси   Даниеле Гасталдело Капа Гаменет
Сиена   Масимо Мецарома   Џузепе Јакини   Симоне Вергасола Капа Monte dei Paschi di Siena
Торино   Урбано Каиро   Џампјеро Вентура   Роландо Бјанки Капа Aruba.it, Breccia
Удинезе   Франко Солдати   Франческо Гвидолин   Антонио Ди Натале Легеа Дачија

Завршна табела уреди

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1   Јувентус (C) 38 27 6 5 71 24 +47 87 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Групна фаза
2   Наполи 38 23 9 6 73 36 +37 78
3   Милан 38 21 9 8 67 39 +28 72 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Плеј-оф рунда
4   Фјорентина 38 21 7 10 72 44 +28 70 Лига Европа 2013–14 Плеј-оф рунда
5   Удинезе 38 18 12 8 59 45 +14 66 Лига Европа 2013–14 Трета рунда квалификации
6   Рома 38 18 8 12 71 56 +15 62
7   Лацио 38 18 7 13 51 42 +9 61 Лига Европа 2013–14 Групна фаза 1
8   Катанија 38 15 11 12 50 46 +4 56
9   Интер 38 16 6 16 55 57 −2 54
10   Парма 38 13 10 15 45 46 −1 49
11   Каљари 38 12 11 15 43 55 −12 47
12   Кјево 38 12 9 17 37 52 −15 45
13   Болоња 38 11 11 16 46 52 −6 44
14   Сампдорија 38 11 10 17 43 51 −8 0422
15   Аталанта 38 11 9 18 39 56 −17 0403
16   Торино 38 8 16 14 46 55 −9 0392
17   Џенова 38 8 14 16 38 52 −14 38
18   Палермо (R) 38 6 14 18 34 54 −20 32 Серија Б
19   Сиена (R) 38 9 9 20 36 57 −21 0304
20   Пескара (R) 38 6 4 28 27 84 −57 22

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1. бодови; 2. Бодови во меѓусебните натпревари; 3. гол разлика во меѓусебните натпревари; 4. гол разлика; 5. број на постигнати голови; 6th public draw.
(Меѓусебните двобои се применуваат само кај клубови со ист број на бодови еднократно сите натпревари помеѓу споменатите клубови кој ги одиграле меѓусебе)[8].
1Лацио се квалификува за Лига Европа како победник на Италијанскиот куп.
2На Сампдорија и Торино им беше одземен по еден бод заради вклученост во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[9][10]
3На Аталанта и беа одземени 2 бода поради вклученоста во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12..[11][12]
4На Сиена и беа одземени 6 бода поради учество во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[9]
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Пласман уреди

 •   Јувентус Шампион на Италија 2012-2013 и обезбедува учество во групната фаза од УЕФА Лига на шампиони 2013-2014.
 •   Наполи се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2013-2014, Милан во квалификациите за ЛШ.
 •   Лацио се квалификува за фазата по групи во Лига Европа наредната сезона, Фјорентина се квалификува за плеј-оф фазата во Лига Европа, а Удинезе се квалификува за третата рунда на квалификации.
 •   Пескара, Сиена и Палермо испаднаа во Серија Б 2013-2014.

Шампионскиот тим уреди

Први 11
1   Џанлујџи Буфон
15   Андреја Барцаљи
19   Леонардо Бонучи
3   Џорџо Кјелини
26   Стефан Лихтштајнер
23   Артуро Видал
21   Андреја Пирло
8   Клаудио Маркизио
22   Квадво Асамоа
9   Мирко Вучиниќ
27   Фабио Кваљарела

Список на стрелци уреди

Место Играч Клуб Голови[13]
1   Единсон Кавани Наполи 29
2   Антонио Ди Натале Удинезе 23
3   Стефан Ел Шарави Милан 16
  Пабло Освалдо Рома 16
5   Герман Денис Аталанта 15
  Мирослав Клозе Лацио 15
  Ерик Ламела Рома 15
  Џампаоло Пацини Милан 15
9   Гонзало Берхесио Катанија 13
  Алберто Џилардино Болоња 13
  Стеван Јоветиќ Фјорентина 13
12   Марио Балотели Милан 12
  Марко Бориело Џенова 12
  Родриго Паласио Интер 12
  Марко Сау Каљари 12
  Франческо Тоти Рома 12

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. „Juventus 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 4 May 2013.
 2. „Milan 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 8 March 2013.
 3. „Palermo 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 3 February 2013.
 4. „Pescara 2012–13 Team/Club Statistics – Italian Serie A“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 4 May 2013.
 5. 5,0 5,1 5,2 „Attendance statistics of Serie A 2012–13“. Stadia Postcards. www.stadiapostcards.com. Посетено на 27 August 2012.
 6. Фудбал Италија, уред. (март 26, 2012). „Нема подранен старт на Серија А“. Фудбал-Italia.net. Архивирано од изворникот на 2018-07-31. Посетено на 2013-05-23.
 7. „Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls“ (шпански). pes-parche.com. 20 April 2012. Посетено на 20 April 2012.
 8. „Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013“ (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-15. Посетено на 20 February 2013.
 9. 9,0 9,1 „No al Patteggiamento per Conte, – 6 il Siena, Grosseto rischia LegaPro“. FIGC (италијански). 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2 August 2012.
 10. „Scommesse: Patteggiano 2 club,7 Tesserati“. Corriere dello Sport (италијански). 1 August 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 5 August 2012.
 11. „Disciplinare, accolte le istanze di patteggiamento d 7 club e 16 tesserati“. FIGC (италијански). 31 May 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-05. Посетено на 1 June 2012.
 12. „Sentenze CGF: Parzialmente accolti 7 ricorsi. Annullato il -2 al Pescara“. FIGC (италијански). 6 July 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 10 July 2012.
 13. „Italian Serie A Goal Scoring Leaders – 2012–13“. ESPN. Entertainment and Sports Programming Network. Посетено на 25 August 2012.