Адолф Сакс

Адолф Сакс (7 февруари 1814 - 4 февруари 1894) — белгиски призводител на дувачки инструменти, кој во 1840 година го направи музичкиот инструмент, што во негова чест е наречен саксофон.

Адолф Сакс
Adolphe Sax
Adolphe Sax
Сакс во 1850-тите
Роден(а)Антоан-Жозеф Сакс
6 ноември 1814(1814-11-06)
Динан, Јужна Холандија (денес Белгија)
Починал(а)7 февруари 1894(1894-02-07) (возр. 79)
Париз, Франција
ЗанимањеПронаоѓач, музичар, дизајнер на музички инструменти
Познат(а) поизумување на саксофонот

Литература

уреди
  • Adolphe Sax, Malou Haine, Editions Université Bruxelles, 1980 (англиски)
  • Sax, Mule & Co, Jean-Pierre Thiollet, H & D, Paris, 2004 ISBN 2 914 266 03 0 (англиски)