Јохан Вансумерен

белгиски велосипедист

Јохан Вансумерен (холандски: Johan Vansummeren; р. 4 февруари 1981 во Ломел) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[2]

Јохан Вансумерен
Лични податоци
Цело имеЈохан Вансумерен
ПрекарСуми[1]
Роден4 февруари 1981(1981-02-04)(43 г.)
Ломел,  Белгија
Висина1,97 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2002

2003
Домо-Фарм Фритес (стажант)
Квик Степ-Давитамон-Латекско
Професионални клубови
2004
2005–2009
2010–2014
2015-2016
Релакс-Бодисол
Давитамон-Лото
Гармин-Транзишанс
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Париз-Рубе (2011)
Трка околу Полска (2007)
Бодовен пласман
Трка околу Британија (2006)

Животопис уреди

Вансумерен е роден, пораснал и живее во Ломел, Фландрија, Белгија.[3] Со 1,97 метри, Вансумерен е меѓу највисоките велосипедисти во групата.

По две сезони во аматерските води, Вансумерен станал професионалец со екипата Релакс-Бодисол во 2004 година.[3]

Улогата на Вансумерен е главно како помошник, меѓутоа на класиците настапува самостојно и како предводник на својата екипа.[4] Во 2011, Вансумерен ја освоил најголемата трка во неговата кариера со победата на Париз-Рубе. Вансумерен го направил победничкиот потег по одвојувањето од другите тројца возачи на 15 километри пред крајот, одржувајќи ја разликата на 19 секунди на велодромот во Рубе.[5][6] Ја освоил трката и покрај тоа што завршните пет километри од трката ги поминал со дупната задна гума.[5]

Вансумерен потпишал со Аг2р-Ла Мондијал за сезоните 2015 и 2016.[7]

Во јуни 2016 година го објавил своето повлекување од спортот откако му бил пронајден проблем со срцето, кој бил откриен во февруари на Трката околу Оман 2016, што предизвикало да ја пропушти целата сезона на класици.[8]

Достигнувања уреди

2003
1. Лиеж-Бастон-Лиеж за под 23 години
2.   Светско друмско првенство за под 23 години
3. Краен пласман Бевербек Класик
2004
10. ГП Еди Меркс
2005
4. Краен пласман Тур Даун Андер
2006
1.   Бодовен пласман Трка околу Британија
2007
1.   Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 7
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана Сиклистика Интернационале Копи-Бартали
2008
8. Париз-Рубе
17. Амстел Голд Рејс
2009
5. Париз-Рубе
12. Краен пласман Тирено-Адријатико
2011
1. Париз-Рубе
1. Дуо Норман (со Томас Декер)
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Трка околу Катар
9. Париз-Рубе
10. Страде Бјанке
2014
10. Курне-Брисел-Курне

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро
  Тур 136 109 62 86 90 29 147 74 СО
  Вуелта 35 70 79 88 118 121

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Декалуве, Брехт (10 април 2011). „Двојна прослава за Вансумерен на Париз-Рубе“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 11 април 2011.
  2. „АГ2Р Ла Мондијал (ALM) – ФРА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 1 јануари 2015.
  3. 3,0 3,1 „Профил на Јохан Вансумерен“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-12-23. Посетено на 6 јануари 2013.
  4. Декалуве, Брехт (10 април 2011). „Двојна прослава за Ван Сумерен на Париз-Рубе“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 11 април 2011.
  5. 5,0 5,1 „Вансумерен го освои Париз-Рубе“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. Ројтерс. 10 април 2011. Посетено на 11 април 2011.
  6. Меклери, Џон (10 април 2011). „Јохан Вансумерен победи пред Фабијан Канчелара“. Дејли Телеграф. Telegraph Media Group. Посетено на 11 април 2011.
  7. „Извештај: Вансумерен во Аг2р-Ла Мондијал“. Cyclingnews.com. Future plc. 26 септември 2014. Посетено на 26 септември 2014.
  8. Вин, Најџел (29 јуни 2016). „Johan Vansummeren announces retirement from pro cycling after heart problem“. Cycling Weekly. Посетено на 2 јули 2016.

Надворешни врски уреди

Спортски позиции
Претходник
Штефан Шумахер
Трка околу Полска
2007
Наследник
Јенс Фогт
Претходник
Фабијан Канчелара
Победник на Париз-Рубе
2011
Наследник
Том Бонен