Куртис Ли Мејфилд (3 јуни 1942 - 26 декември 1999) бил американски соул, Р&Б, и фанк пејач, текстописец и продуцент. Тој е најпознат по својата антемична музика заедно со „The Impressions“ за време на Движењето за Човекови Права од 1960-те и за компонирањето на песната за филмот Super Fly, за која што Мејфилд беше забележан како пионер во фанкот и политичко свестената Афроамериканска музика.[1][2] Тој исто така беше и мулти-инструменталист кој свиреше на гитара, бас, пијано, саксофон, и тапани. Куртис Мејфилд беше добитник на „Grammy Legend Award“ (во 1994) и Греми Награда за Животно Достигнување (во 1995). Исто така, Мејфилд е влезен двапати во Рок & Рол Холот на Познатите, еднаш како член на бендот The Impressions во 1991, и повторно во 1999 како соло артист. Тој исто така е двапати влезен во Греми Хол на Славата.

Куртис Мејфилд
Куртис Мејфилд настапува на Холандската телевизија во 1972
Животописни податоци
Родено имеКуртис Ли Мејфилд
Роден(а)3 јуни 1942(1942-06-03)
Чикаго, САД
Починал(а)26 декември 1999(1999-12-26) (возр. 57)
Розвел, САД
Жанровисоул, фанк, Р&Б, Чикаго соул
ЗанимањаПејач-текстописец, продуцент, мулти-инструменталист
ИнструментиВокал, гитара, бас, пијано, саксофон, тапани
Период на активност1956–1999
ИздавачиCurtom, Warner Bros., Rhino
СоработнициThe Impressions, Џери Батлер
Значајни инструменти
Фендер Стратокастер

Наводи

уреди
  1. Curtis Mayfield, Rock and Roll Hall of Fame and Museum. "…significant for the forthright way in which he addressed issues of black identity and self-awareness. …left his imprint on the Seventies by couching social commentary and keenly observed black-culture archetypes in funky, danceable rhythms. …sounded urgent pleas for peace and brotherhood over extended, cinematic soul-funk tracks that laid out a fresh musical agenda for the new decade." Accessed on line November 28, 2006.
  2. Soul icon Curtis Mayfield dies, BBC News, December 27, 1999. "Credited with introducing social comment to soul music". Accessed on line November 28, 2006.

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: