Примера Дивисион (Шпанија)

фудбалска лига во Шпанија

Примера Дивисион (Шпанија), попозната и како Ла Лига и Ла Лига Сантандер, е највисоката професионална фудбалска лига во Шпанија управуванa од Liga de Fútbol Професионал на (LFP). Примера Дивисион е составена од 20 екипи, така што трите најниско пласирани клубови секоја година испаѓаат во Сегунда Дивисион и биваат заменети со првите две екипи во таа лига плус победникот на плејофот.

Примера Дивисион
ЗемјаШпанија Шпанија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1929
Број на клубови20
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воСегунда Дивисион (втора лига)
Домашен купКуп на Шпанија
Суперкуп на Шпанија
Тековен првакРеал Мадрид Реал Мадрид (35-та титула)
(2021–22)
Најмногу титулиРеал Мадрид Реал Мадрид
(35 титули)
Мрежно местоlaliga.es
Трофеј
Примера Дивисион (Шпанија) 2021-2022

Вкупно 60 тимови се натпреваруваат во Ла Лига од своето основање. Девет тимови биле крунисан шампиони, Реал Мадрид ја освои титулата на рекордни 32 пати и Барселона 24 пати. Реал Мадрид доминирал во првенството од 1950 преку 1980 година. Од 1990 година па наваму, Барселона (14 титули) и Реал Мадрид (7 титули) и доминираат, иако Ла Лига, исто така, видел други шампиони, вклучувајќи ги и Атлетико Мадрид, Валенсија и Депортиво Ла Коруња. Во последниве години, Атлетико Мадрид им се придружи на коалицијата на сега три екипи доминираат во Ла Лига, заедно со Реал Мадрид и Барселона.

Според коефициент лигата на УЕФА, Ла Лига е лига на врвот во Европа во текот на последните пет години, и има произведено топ-отценети клубови на континентот повеќепати (18) од било која друга лига, двојно дека на второто место во Серија А. Нејзиниот клубови освоија најмногу Лигата на шампионите (16), Лига Европа (10), УЕФА Супер Купот (13), а ФИФА клуб Светското првенство (5) титули, и на своите играчи имаат акумулирано најголем број (ФИФА) Ballon d "Или награди (19).

Ла Лига е една од најпопуларните спортски лиги во светот, со просечна посетеност од 26.741 лигашки натпревари во сезоната 2014-15. Ова е шести највисок на каква било домашна професионална спортска лига во светот и четврта највисока на секое професионално здружение фудбалска лига во светот, зад Бундеслигата, во Премиер лигата, и индиската Супер лига.