Отвори го главното мени
Оваа статија е за главниот град на Казахстан. За други значења видете Астана (појаснување).

Нур-Султан (казашки: Nur-Sultan, руски: Нур-Султан) — главен град на Казахстан, кој се наоѓа на реката Ишим. Градот бил основан во 1824 година под името Акмола. На 20 март 2019 година градот беше преименуван во Нур-Султан, во чест на поранешниот претседател на Казахстан Нурсултан Назарбаев.

Нур-Султан
Nur-Sultan
Astana Architecture 02.jpgAstana, capital of Kazakhstan 02.jpg
Astana Architecture 01.jpgAstana, capital of Kazakhstan 04.jpg
Nazarbayev University.JPGL.N.Gumilyov Eurasian National University.JPG
Знаме на Нур-Султан
Знаме
Амблем на Нур-Султан
Амблем
Нур-Султан is located in Казахстан
Нур-Султан
Нур-Султан
Местоположба во Казахстан
Координати: 51°10′0″N 71°26′0″E / 51.16667° СГШ; 71.43333° ИГД / 51.16667; 71.43333
CountryШаблон:Country data Казахстанска
ОбластАкмолинска Област
Основан1830
Управа
 • Akim (градоначалник)Имангали Тасмагамбетов
Површина
 • Вкупна710,2 км2 (2,742 ми2)
Надм. вис.&10000000000000347000000347 м
Население (1 јануари 2009)
 • Вкупно750.632
 • Густина841/км2 (2,180/ми2)
Часовен појасBTT (UTC+6)
Поштенски код010000 - 010015
Повик. бр.+7 7172[1]
ISO 3166-2AST
Регистарски табличкиZ
Мреж. местоhttp://www.astana.kz

Содржина

Сестрински градовиУреди

ПоврзаноУреди

ИзвориУреди

БиблиографијаУреди

  • Schatz, Edward. Modern Clan Politics: The Power of "Blood" in Kazakhstan and Beyond. Seattle: University of Washington Press. 2004.

Надворешни врскиУреди