Светско првенство во фудбал 2022 - група Ф

Светско првенство во фудбал 2022 - група Ф била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Белгија, Канада, Мароко и Хрватска.

Натпреварите се одиграле од 23 ноември до 1 декември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации Уреди

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Ф1   Белгија 1 УЕФА Победник на групата Е во УЕФА квалификациите 13 ноември 2021 14 2018 Трето место (2018) 2 2
Ф2   Канада 4 КОНКАКАФ Победник во третата рунда на КОНКАКАФ квалификациите 27 март 2022 2 1986 Групна фаза (1986) 38 41
Ф3   Мароко 3 КАФ Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 6 2018 Осминафинале (1986) 24 22
Ф4   Хрватска 2 УЕФА Победник на групата Х во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 6 2018 Финале (2018) 16 12

Табела Уреди

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Белгија 1 1 0 0 1 0 +1 3
2.   Хрватска 1 0 1 0 0 0 0 1
3.   Мароко 1 0 1 0 0 0 0 1
4.   Канада 1 0 0 1 0 1 −1 0

Натпревари Уреди

Мароко - Хрватска Уреди

23 ноември 2022 Мароко   0–0   Хрватска Ал Хор
13:00
  Историја на досегашните натпревари
Мароко - Хрватска
Извештај Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 59.407
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мароко
 
 
 
 
 
 
 
 
Хрватска

Белгија - Канада Уреди

23 ноември 2022 Белгија   1–0   Канада Ал Рајан
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Белгија - Канада
Батшуаји   44' Извештај Стадион: Ахмад бин Али
Гледачи: 40.432
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Белгија
 
 
 
 
 
 
 
Канада

Белгија - Мароко Уреди

27 ноември 2022 Белгија     Мароко Доха
16:00
  Историја на досегашните натпревари
Белгија - Мароко
Извештај Стадион: Ал Тумама

Хрватска - Канада Уреди

27 ноември 2022 Белгија     Канада Ал Рајан
19:00
  Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Канада
Извештај Стадион: Халифа

Хрватска - Белгија Уреди

1 декември 2022 Хрватска     Белгија Ал Рајан
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Белгија
Извештај Стадион: Ахмад бин Али

Канада - Мароко Уреди

1 декември 2022 Канада     Мароко Доха
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Канада - Мароко
Извештај Стадион: Ал Тумама

Наводи Уреди

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.

Надворешни врски Уреди