Саун Пауло

(Пренасочено од Сао Паоло)

Саун Пауло (За снимкава [sɐ̃ʊ̯̃ ˈpaʊ̯lʊ] ) — најголем град во Бразил, заедно со Токио, Сеул, Мексико и Њујорк е меѓу петте најголеми метрорегиони во светот.[1] Градот е престолнина на државата Саун Пауло, најнаселената бразилска држава. Исто така е и најбогатиот град во Бразил. Името на португалски значи Св. Павле.

Саун Пауло
Општина
Општина Саун Пауло
Слики, Од горе-лево кон десно: Октавио фријас де Оливеира (мост), Панорама на Саун Пауло, Парк Ибирапуера, Музеј на уметноста; Катедрала Саун Пауло; Октавио фријас де Оливеира (мост); и деловни згради покрај реката Пињеирос.
Слики, Од горе-лево кон десно: Октавио фријас де Оливеира (мост), Панорама на Саун Пауло, Парк Ибирапуера, Музеј на уметноста; Катедрала Саун Пауло; Октавио фријас де Оливеира (мост); и деловни згради покрај реката Пињеирос.
Знаме на Саун ПаулоАмблем на Саун Пауло
Амблем
Прекар(и): Terra da Garoa
Гесло: "Non ducor, duco"  (Латински)
"Не сум воден, водам"
локација во државата Саун Пауло
локација во државата Саун Пауло
Местоположба на Саун Пауло
Координати: 23°33′01″S 46°38′02″W / 23.55028° ЈГШ; 46.63389° ЗГД / -23.55028; -46.63389
Држава Бразил
РегионЈугоисточен
ДржаваBandeira do estado de São Paulo.svg државата Саун Пауло
Основан25 јануари, 1554-та
Управа
 • ГрадоначалникЏилберто Касаб (Демократи)
Површина
 • Општина1 E+9_m²
 • Метро7.943,818 км2 (3,067,125 ми2)
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2008)
 • Општина11,150,249
 • Густина7.216/км2 (18,690/ми2)
 • Метро22,105,060
 • Метро2.469/км2 (6,390/ми2)
 (1st)
Часовен појасUTC-3 (UTC-3)
 • Лете (ЛСВ)UTC-2 (UTC-2)
ИЧР (2000)0.841 –high
Мреж. местоГрад Саун Пауло

Градот има доста обележја. Имигрантскиот дом има пречекано милиони имигранти кои дошле во Бразил кон крајот на 19-от и почетокот на 20-от век. Авенија Паулиста, во бизнис дистриктот на градот, е најважен финансиски центар на земјата и јужна Америка. Во градот се наоѓа São Paulo Stock Exchange (BOVESPA). Во градот не наоѓаат некои од највисоките згради во Бразил, вклучувајќи и Миранти од Вали.[2]

Со проценето население од 11,105,249 [3] на површина од 1523 км2,[4] Саун Пауло е најнаселен град на јужната полутопка.[5]

Градот исто така лежи во центарот на тешко урбанизираната Саун Пауло метро област, која, е со проценета населеност од 21,616,060 жители во 2008[6] на 7944 км2,[7] е најголема метро област во Бразил.

Луѓето од Саун Пауло се нарекувани паулистанци.

ИсторијаУреди

Језуитските мисионери Мануел де Нобрега и Хозе де Анкиета го основале селото Саун Пауло дос Кампос де Пиратининга на 25 Јануари, 1554 г. Новата населба станала природен влез од југоисточниот брег кон широките и плодни земји на запад коишто денес се дел од државата Саун Пауло. Саун Пауло официјално станал град во 1711. Во 19 век уживал брз економски развој на основа на извоз на кафе. По аболирањето на ропството во 1888 многу имигранти од Италија, Португалија, Шпанија, Германија и други европски земји имигрирале во Саун Пауло со цел да рапотат на полињата со кафе, но подоцна и привлечени од индустрискиот развој. Но поради конкуренцијата со другите бразилски градови, развојот понекогаш опаѓал. Во градот има доста меѓународни Банки, Мултинационални компании.

ДемографијаУреди

Саун Пауло има најголем етнички диверзитет во Бразил. Како и во целата земја и луѓето во Саун Пауло се измешани, Луѓе од над 100 етникуми живета во градот. Поголеми комуни бројат:

 • 6 милиони Италјанци (вклучувајќи и потекло).
 • 3 милиони Портигалци (вклучувајќи и потекло).
 • 3 милиони Африканци (вклучувајќи и потекло).
 • 1 милион Араби (вклучувајќи и потекло).
 • 400,000 Германци (вклучувајќи и потекло).
 • 326,000 Јапонци (вклучувајќи и потекло).
 • 120,000 Кинези (вклучувајќи и потекло).
 • 70,000 Евреи (вклучувајќи и потекло).
 • 60,000 Боливијцти (вклучувајќи и потекло).
 • 50,000 Грци (вклучувајќи и потекло).
 • 50,000 Корејци (вклучувајќи и потекло).

Етничка структура:

Етнички групи Припадници[8]
Бели 7,000,000
Пардо 2,600,000
Црнци 527,000
Азијати 456,000
Домородци 18,000

РелигијаУреди

Религија Проценти Следбеници
Католицизам 68.11% 7,107,261
Протестанти 15.94% 1,663,131
Атеизам 8.97% 936,474
Кардецизам 2.75% 286,600
Будизам 0.65% 67,591
Јудаизам 0.36% 37,500

Извор: БИГС 2000.[9]

Прираст на населениетоУреди

Демографски промени на градот Саун Пауло

Извор: Планет Барса Ltda.[10]

 
Јапонската заедница од Саун Пауло претежно е во предградието Либерџаџе.

ЈазициУреди

Како што е општо познато во цел Бразил се зборува португалски, но поради големиот број емиранти од апенинскиот полуостров, португалскиот на Саун Пауло има доста италијански зборови.[11]

Италијанските дијалекти се имаат измешано со локалниот акцент на Саун Пауло; некои јазичари тврдат дека дијалектот на Саун Пауло се има родено во Мока, предградио основано во 20 век од луѓе претежно од Неапол, Јужнна Италија.[12][13]

Други јазици зборувани во градот се меѓу Азијските заедници: Во предградието Либерџаџе живее наголемата Јапонска заедница надвор од Јапонија. Лиѓе со кинеско и корејско потекло сè уште го зборуваат јазикот на своите предци. Сепак поголемиот број од родените во Бразил генерации зборуваат само португалски.[14]

СтатистикиУреди

ОбразованиеУреди

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институцииУреди

Човечки развојУреди

 
Карта на окрузите на Саун Пауло по Индекс за човечки развој.

Во 2007-ма во градот била спроведена анкета од страна на владата за социјалната политика на градот. Индикаторот бил ИЧР - истиот користен од страна на ООН за определување на степенот на развојот во земјите од светот. Анкетата покажала дека централните окрузи се најразвиени, на ниво со скандинавските земји. Повеќето окрузи имаат индекс повисок од 0.800 и ниеден округ не паѓа подолу од 0.500.

Топ 5 окрузи

Последни 5 окрузи:

Збратимени градовиУреди

Ова се збратимените градови на градот Саун Пауло:[18]

ПоврзаноУреди

БелешкиУреди

 1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2009-02-06.
 2. [1]
 3. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística; Estimativas das Populações Residentes, em 1o. De Julho de 2008.[мртва врска] Zip-file from ftp-archive. Estimated population of municipalities in Brazil on 2008-07-01. Посетено на 2008-10-14.
 4. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística; Resolução No. 05, de 10 de Outubro de 2002, Área Territorial: UF – São Paulo – SP - 35[мртва врска] Pdf-file from ftp-archive. Areas of municipalities in São Paulo state. Посетено на 2008-10-14.
 5. Citimayors website - Largest cities
 6. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística; Estimativas das Populações Residentes, em 1o. De Julho de 2008.[мртва врска] Zip-file from ftp-archive. Estimated population of municipalities in Brazil on 2008-07-01. 22,105,060 is the total population of the 39 municipalities within the official metropolitan area of São Paulo. Посетено на 2008-10-14.
 7. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística; Resolução No. 05, de 10 de Outubro de 2002, Área Territorial: UF – São Paulo – SP - 35[мртва врска] Pdf-file from ftp-archive. Areas of municipalities in São Paulo state. Total area of the 39 municipalities within the official metropolitan area of São Paulo. Посетено на 2008-10-14.
 8. „Portal da Cidadania“. Архивирано од изворникот на 2008-06-29. Посетено на 2009-02-06.
 9. Sistema IBGE de Recuperação Automática - SIDRA
 10. „Barsa Planeta Ltda“. Архивирано од изворникот на 2011-07-15. Посетено на 2009-02-06.
 11. „PELOS CANTOS DA CIDADE: MÚSICA POPULAR EM SÃO PAULO NA PASSAGEM DO SÉCULO XIX AO XX“ (PDF) (португалски). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-14. Посетено на 2008-09-07.
 12. „Jornal Mercado Paulista“. Архивирано од изворникот на 2009-07-15. Посетено на 2009-02-06.
 13. „Diário do Comércio - Especiais - Locarno“. Архивирано од изворникот на 2008-03-23. Посетено на 2009-02-06.
 14. ELB
 15. Број возила во Сао Паоло
 16. „Number of Daily Newspapers“. Архивирано од изворникот на 2009-02-16. Посетено на 2009-02-06.
 17. „IBGE Área Territorial Oficial“. Orcamento e Gestão (португалски). Посетено на 2008-04-22.
 18. 18,00 18,01 18,02 18,03 18,04 18,05 18,06 18,07 18,08 18,09 18,10 18,11 18,12 18,13 18,14 18,15 18,16 18,17 18,18 18,19 18,20 18,21 18,22 18,23 18,24 18,25 18,26 18,27 18,28 18,29 18,30 18,31 18,32 18,33 18,34 18,35 18,36 18,37 18,38 18,39 18,40 18,41 18,42 18,43 18,44 São Paulo - Sister Cities Program. © 2005-2008 Fiscolegis - Todos os direitos reservados Editora de publicações periodicas - LTDA / © 2008 City of São Paulo. Архивирано од изворникот на 2008-12-10. Посетено на 2008-12-09.
 19. Milano - Città Gemellate. © 2008 Municipality of Milan (Comune di Milano). Архивирано од изворникот на 2014-04-10. Посетено на 2008-12-05.