Примера Дивисион (Шпанија) 2013-2014

Сезоната 2013-14 во Примера Дивисион била 83-та сезона од основањето. Сезоната започнала на 17 август 2013, а завршила на 18 мај 2014.

Титулата ја освоила екипата на Атлетико Мадрид. Најдобар стрелец бил Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) со 31 постигнат гол.

Завршна табела

уреди
Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
Меѓусебни соочувања
1   Атлетико Мадрид (C) 38 28 6 4 77 26 +51 90 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Групна фаза
2   Барселона 38 27 6 5 100 33 +67 87 БАР 2–1 РМА
РМА 3–4 БАР
3   Реал Мадрид 38 27 6 5 104 38 +66 87
4   Атлетик Билбао 38 20 10 8 66 39 +27 70 УЕФА Лига на шампиони 2014/15 Плеј-оф рунда
5   Севиља 38 18 9 11 69 52 +17 63 Лига Европа 2014–15 Групна фаза 2
6   Виљареал 38 17 8 13 60 44 +16 59 Лига Европа 2014–15 Плеј-оф рунда 1 ВИЛ 5–1 РСО
РСО 1–2 ВИЛ
7   Реал Сосиедад 38 16 11 11 62 55 +7 59 Лига Европа 2014–15 Трета рунда квалификации 1
8   Валенсија 38 13 10 15 51 53 −2 49 ВАЛ 2–1 СЕЛ
СЕЛ 2–1 ВАЛ
9   Селта Виго 38 14 7 17 49 54 −5 49
10   Леванте 38 12 12 14 35 43 −8 48
11   Малага 38 12 9 17 39 46 −7 45
12   Рајо Валјекано 38 13 4 21 46 80 −34 43
13   Хетафе 38 11 9 18 35 54 −19 42 ХЕТ 0–0 ЕСП
ЕСП 0–2 ХЕТ
14   Еспањол 38 11 9 18 41 51 −10 42
15   Гранада 38 12 5 21 32 56 −24 41
16   Елче 38 9 13 16 30 50 −20 40 ЕЛЧ 1–0 АЛМ
АЛМ 2–2 ЕЛЧ
17 Предлошка:Fb team Almería 38 11 7 20 43 71 −28 40
18   Осасуна (R) 38 10 9 19 32 62 −30 39 Сегунда Дивисион 2014-2015
19   Реал Ваљадолид (R) 38 7 15 16 38 60 −22 36
20   Бетис (R) 38 6 7 25 36 78 −42 25

Извор: La Liga
Правила за рангирање: [1] 1-во бодови; 2-ро меѓусебни двобои;.
1 Откако и двете екипи учеснички во финалето на Купот на Шпанија, шампионот (Реал Мадрид) и вицешампионот (Барселона) се квалификувале за Лигата на шампионите, 5-то, 6-то и 7-мо пласираниот тим на табелата се квалификувале за фазата по групи, плејоф рундата и третото квалификациско коло во Лигата на Европа.[2]
2 Севиља автоматски се квалификувала за фазата по групи на Лига Европа 2014-2015 како бранител на титулата.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Список на стрелци

уреди
 
Кристијано Роналдо најдобар стрелец во сезоната со 31 постигнат гол.
Гол Пенали Играч Клуб
31 6   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид
28 6   Лионел Меси   Барселона
27 5   Диего Коста   Атлетико Мадрид
19 0   Алексис Санчес   Барселона
17 0   Карим Бензема   Реал Мадрид
16 2   Ариц Адуриз   Атлетик Билбао
16 0   Антоан Гризман   Реал Сосиедад
16 2   Карлос Вела   Реал Сосиедад
15 0   Гарет Бејл   Реал Мадрид
15 2   Кевин Гамеиро   Севиља
15 1   Хави Гера   Реал Ваљадолид
15 0   Педро   Барселона
14 1   Карлос Бака   Севиља
14 2   Нолито   Селта Виго
14 0   Икечукву Уче   Виљареал

Наводи

уреди
  1. „Reglamento General RFEF – Artículo 201. Sistema de puntos. (page 104)“ (PDF). RFEF. 18 February 2013. Посетено на 8 July 2013.
  2. „Regulations of the UEFA Europa League 2013/14, article 2.04“ (PDF). Nyon: UEFA. March 2013. Посетено на 18 August 2013.