Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020 започнале на 21 март 2019, а ќе завршат на 31 март 2020 година. Со нив ќе се одредат 24-тите репрезентации кој ќе се пласираат на завршниот турнир на Европското првенство 2020.[1][2][3] Натпреварувањето овој пат е поврзано со изданието 2018–2019 на УЕФА Лигата на нации, давајќи им на земјите споредна рута да се квалификуваат за завршниот турнир. За првпат од 1976, ниту еден тим нема автоматски да се квалификува за Европското првенство како земја домаќин.[4]

Квалификации за Европско првенство во фудбал 2020

  Квалификувани
  Елиминирани
Податоци за првенството
Датум на одржување21 март 2019 – 31 март 2020
Екипи55 (од 1 конфедерација)
Статистики на првенството
Број на натпревари250
Постигнати голови801 (3.2 по натпревар)
Гледачи5.220.354 (20.881 по натпревар)
ГолгетерАнглија Хари Кејн (12 гола)
2016
2024


Вкупно 55 репрезентации учествувале во квалификацискиот процес, а своето деби го направила репрезентацијата на Косово.

Ждрепката за групите се одржала во Даблин, Ирска, на 2 декември 2018 година.[5]

Распоред на одигрување на натпреваритеУреди

Фаза на натпреварување Коло Датуми
Групна фаза 1. коло 21–23 март 2019
2. коло 24–26 март 2019
3. коло 7–8 јуни 2019
4. коло 10–11 јуни 2019
5. коло 5–7 септември 2019
6. коло 8–10 септември 2019
7. коло 10–12 октомври 2019
8. коло 13–15 октомври 2019
9. коло 14–16 ноември 2019
10. коло 17–19 ноември 2019
Бараж Полуфинални натпревари 26–28 март 2020
Финални натпревари 29–31 март 2020

НосителиУреди

Репрезентациите носители биле одредени врз основа на УЕФА Лигата на нации 2018-2019.[6][7] Екипите во италик ќе бидат домаќини на завршниот турнир. Екипите во болд се квалификувале за завршниот турнир.

УНЛ
Екипа Ранг
  Швајцарија 1
  Португалија 2
  Холандија 3
  Англија 4
Шешир 1
Екипа Ранг
  Белгија 5
  Франција 6
  Шпанија 7
  Италија 8
  Хрватска 9
  Полска 10
Шешир 2
Екипа Ранг
  Германија 11
  Исланд 12
  Босна и Херцеговина 13
  Украина 14
  Данска 15
  Шведска 16
  Русија 17
  Австрија 18
  Велс 19
  Чешка 20
Шешир 3
Екипа Ранг
  Словачка 21
  Турција 22
  Ирска 23
  Северна Ирска 24
  Шкотска 25
  Норвешка 26
  Србија 27
  Финска 28
  Бугарија 29
  Израел 30
Шешир 4
Екипа Ранг
  Унгарија 31
  Романија 32
  Грција 33
  Албанија 34
  Црна Гора 35
  Кипар 36
  Естонија 37
  Словенија 38
  Литванија 39
  Грузија 40
Шешир 5
Екипа Ранг
  Macedonia 41
  Косово 42
  Белорусија 43
  Луксембург 44
  Ерменија 45
  Азербејџан 46
  Казахстан 47
  Молдавија 48
  Гибралтар 49
  Фарски Острови 50
Шешир 6
Екипа Ранг
  Латвија 51
  Лихтенштајн 52
  Андора 53
  Малта 54
  Сан Марино 55

РезимеУреди

  Победници и второпласирани во групите кои се квалификувале директно на ЕП 2020
  Екипи кои ќе се обидат да се квалификуваат преку баражот, избрани врз основа на нивниот резултат во УЕФА Лигата на нации 2018-2019
  Екипи кој се елиминирани после групната фаза на квалификациите
Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е Група Ф Група Г Група Х Група И Група Ј
 
Англија
 
Чешка
 
Украина
 
Португалија
 
Германија
 
Холандија
 
Швајцарија
 
Данска
 
Хрватска
 
Велс
 
Шпанија
 
Шведска
 
Полска
 
Австрија
 
Франција
 
Турција
 
Белгија
 
Русија
 
Италија
 
Финска
 
Косово
 
Србија
 
Северна Ирска
 
Ирска
 
Словачка
 
Норвешка
 
Македонија
 
Исланд
 
Шкотска
 
Грција
 
Бугарија
 
Луксембург
 
Белорусија
 
Грузија
 
Унгарија
 
Романија
 
Словенија
 
Албанија
 
Кипар
 
Босна и Херцеговина
 
Црна Гора
 
Литванија
 
Естонија
 
Гибралтар
 
Азербејџан
 
Фарски Острови
 
Израел
 
Андора
 
Казахстан
 
Ерменија
 
Малта
 
Латвија
 
Молдавија
 
Сан Марино
 
Лихтенштајн

ГрупиУреди

  Екипа која се квалификувала на Европското првенство 2020

Група АУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Англија 8 7 0 1 37 6 +31 21
2.   Чешка 8 5 0 3 13 11 +2 15
3.   Косово 8 3 2 3 13 16 -3 11
4.   Бугарија 8 1 3 4 4 6 -2 6
5.   Црна Гора 8 0 3 5 3 22 -19 3
           
Англија   5-0 5-3 4-0 7-0
Чешка   2-1 2-1 2-1 3-0
Косово   0-4 2-1 1-1 2-0
Бугарија   0-6 1-0 2-3 1-1
Црна Гора   1-5 0-3 1-1 0-0

Група БУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Украина 8 6 2 0 17 4 +13 20
2.   Португалија 8 5 2 1 22 6 +16 17
3.   Србија 8 4 2 2 17 17 0 14
4.   Луксембург 8 1 1 6 7 16 -9 4
5.   Литванија 8 0 1 7 5 25 -20 1
           
Украина   2-1 5-0 1-0 2-0
Португалија   0-0 1-1 3-0 6-0
Србија   2-2 2-4 3-2 4-1
Луксембург   1-2 0-2 1-3 2-1
Литванија   0-3 1-5 1-2 1-1

Група ЦУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Германија 8 7 0 1 30 7 +23 21
2.   Холандија 8 6 1 1 24 7 +17 19
3.   Северна Ирска 8 4 1 3 9 13 -4 13
4.   Белорусија 8 1 1 6 4 16 -12 4
5.   Естонија 8 0 1 7 2 26 -24 1
           
Германија   2-4 6-1 4-0 8-0
Холандија   2-3 3-1 4-0 5-0
Северна Ирска   0-2 0-0 2-1 2-0
Белорусија   0-2 1-2 0-1 0-0
Естонија   0-3 0-4 1-2 1-2

Група ДУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Ирска 7 3 3 1 6 4 +2 12
2.   Данска 6 3 3 0 16 5 +11 12
3.   Швајцарија 6 3 2 1 12 5 +7 11
4.   Грузија 7 2 2 3 7 10 -3 8
5.   Гибралтар 6 0 0 6 2 19 -17 0
           
Ирска   18.11. 1-1 1-0 2-0
Данска   1-1 1-0 5-1 15.11.
Швајцарија   2-0 3-3 15.11 4-0
Грузија   0-0 0-0 0-2 3-0
Гибралтар   0-1 0-6 18.11 2-3

Група EУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Хрватска 7 4 2 1 14 6 +8 14
2.   Унгарија 7 4 0 3 8 9 -1 12
3.   Словачка 6 3 1 2 10 8 +2 10
4.   Велс 6 2 2 2 6 6 0 8
5.   Азербејџан 6 0 1 5 5 14 -9 1
           
Хрватска   3-0 16.11. 2-1 2-1
Унгарија   2-1 1-2 1-0 1-0
Словачка   0-4 2-0 1-1 19.11.
Велс   1-1 19.11. 1-0 2-1
Азербејџан   1-1 1-3 1-5 16.11

Група ФУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Шпанија 10 8 2 0 31 5 +26 26
2.   Шведска 10 6 3 1 23 9 +9 21
3.   Норвешка 10 4 5 1 19 11 +8 17
4.   Романија 10 4 2 4 17 15 +2 14
5.   Фарски Острови 10 1 0 9 4 30 -19 3
6.   Малта 10 1 0 9 3 27 -24 3
             
Шпанија   3-0 5-0 2-1 4-0. 7-0
Шведска   1-1 2-1 1-1 3-0 3-0
Романија   1-2 0-2 1-1 4-1 1-0
Норвешка   1-1 3-3 2-2 4-0 2-0
Фарски Острови   1-4 0-4 0-3 0-2 1-0
Малта   0-2 0-4 0-4 1-2 2-1

Група ГУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Полска 10 8 1 1 18 5 +13 25
2.   Австрија 10 6 1 3 19 9 +10 19
3.   Македонија 10 4 2 4 12 13 -1 14
4.   Словенија 10 4 2 4 16 11 +5 14
5.   Израел 10 3 2 5 16 18 -2 11
6.   Латвија 10 1 0 9 3 28 -25 3
             
Полска   0-0 2-0 3-2 4-0 2-0
Австрија   0-1 2-1 1-0 3-1 6-0
Македонија   0-1 1-4 2-1 1-0 3-1
Словенија   2-0 0-1 1-1 3-2 1-0
Израел   1-2 4-2 1-1 1-1 3-1
Латвија   0-3 1-0 0-2 0-5 0-3

Група ХУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Франција 10 8 1 1 25 6 +19 25
2.   Турција 10 7 2 1 18 3 +15 23
3.   Исланд 10 6 1 3 14 11 +3 19
4.   Албанија 10 4 1 5 16 14 +2 13
5.   Андора 10 1 1 8 3 20 -17 4
6.   Молдавија 10 1 0 9 4 26 -22 3
             
Франција   1-1 4-0 4−1 3-0 2−1
Турција   2-0 0-0 1-0 1-0 4-0
Исланд   0-1 2-1 1-0 2-0 3-0
Албанија   0-2 0-2 4-2 2-2 2-0
Андора   0-4 0-2 0-2 0-3 1-0
Молдавија   1-4 0-4 1-2 0-4 1-0

Група ИУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Белгија 10 10 0 0 40 3 +37 30
2.   Русија 10 8 0 2 33 8 +25 24
3.   Шкотска 10 5 0 5 16 19 -3 15
4.   Кипар 10 3 1 6 15 20 -5 10
5.   Казахстан 10 3 1 6 13 17 -4 10
6.   Сан Марино 10 0 0 10 1 51 -50 0
             
Белгија   3-1 3-0 6-1 3-0 9-0
Русија   1-4 4-0 1-0 1-0 9-0
Шкотска   0-4 1-2 2-1 3-1 6-0
Кипар   0-2 0-5 1-2 1-1 5-0
Казахстан   0-2 0-4 3-0 1-2 4-0
Сан Марино   0-4 0-5 0-2 0-4 1-3

Група ЈУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.   Италија 10 10 0 0 37 4 +33 30
2.   Финска 10 6 0 4 16 10 +6 18
3.   Грција 10 4 2 4 12 14 -2 14
4.   Босна и Херцеговина 10 4 1 5 20 17 +3 13
5.   Ерменија 10 3 1 6 14 25 -11 10
6.   Лихтенштајн 10 0 2 8 2 31 -29 2
             
Италија   2-0 2-0 2-1 9-1 6-0
Финска   1-2 1-0 2-0 3-0 3-0
Грција   0-3 2-1 2-1 2-3 1-1
Босна и Херцеговина   0-3 4-1 2-2 2-1 5-0
Ерменија   1-3 0-2 0-1 4-2 3-0
Лихтенштајн   0-5 0-2 0-2 0-3 1-1

БаражУреди

Екипите кои не успеале да се квалификуваат преку групната фаза во квалификациите и понатаму имаат шанса да се квалификуваат на Европското првенство 2020 преку бараж, на тој начин што на секоја лига од Лигата на нации, ќе и биде доделено едно од четирите преостанати места за првенството. Четири екипи од секоја лига, кои уште не се квалификувале на Европското првенство, ќе се натпреваруваат во баражот на својата лига, кој ќе се игра во март 2020. Во баражот место ќе добијат победниците од секоја група во Лигата на нациите, а ако некој од победниците веќе се квалификувале на првенството следниот најдобар тим ќе добие шанса во баражот.

Ранг список на репрезентациитеУреди

Легенда
Репрезентацијa које се квалификула преку квалификациите
Репрезентација која оди во бараж преку пласманот во Лигата на нации 2018-2019
Лига А
Репрезентација Поз.
  Португалија 1
  Холандија 2
  Англија 3
  Швајцарија 4
  Белгија 5
  Франција 6
  Шпанија 7
  Италија 8
  Хрватска 9
  Полска 10
  Германија 11
  Исланд 12
Лига Б
Репрезентација Поз.
  Босна и Херцеговина 13
  Украина 14
  Данска 15
  Швајцарија 16
  Русија 17
  Австрија 18
  Велс 19
  Чешка 20
  Словачка 21
  Турција 22
  Ирска 23
  Северна Ирска 24
Лига Ц
Репезентација Поз.
  Шкотска 25
  Норвешка 26
  Србија 27
  Финска 28
  Бугарија 29
  Израел 30
  Унгарија 31
  Романија 32
  Грција 33
  Албанија 34
  Црна Гора 35
  Кипар 36
  Естонија 37
  Словенија 38
  Литванија 39
Лига Д
Репрезентација Поз.
  Грузија 40
  Македонија 41
  Косово 42
  Белорусија 43
  Луксембург 44
  Ерменија 45
  Азербејџан 46
  Казахстан 47
  Молдавија 48
  Гибралтар 49
  Фарски Острови 50
  Латвија 51
  Лихтенштајн 52
  Андора 53
  Малта 54
  Сан Марино 55

Пат АУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Исланд   1   Романија
Бугарија   2   Унгарија
Финале
Победник полуфинале 2 - Победник полуфинале 1

Пат БУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Босна и Херцеговина   1   Северна Ирска
Словачка   2   Ирска
Финале
Победник полуфинале 1 - Победник полуфинале 2

Пат ЦУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Шкотска   1   Израел
Норвешка   2   Србија
Финале
Победник полуфинале 2 - Победник полуфинале 1

Пат ДУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Полуфинале
Грузија   1   Белорусија
Македонија   2   Косово
Финале
Победник полуфинале 1 - Победник полуфинале 2

Листа на стрелциУреди

12 голови

11 голови

10 голови

9 голови

8 голови

7 голови

6 голови

5 голови

4 голови

3 голови

2 голови

1 гол