АФК Свонзи Сити

АФК Свонзи Сити (англиски: Swansea City Association Football Club) е велшки фудбалски клуб од градот Свонзи . Со освојувањето на третото место во втората англиска лига (сезона 2010./11.), Свонзи преку плеј-оф натпреварите си обезбеди промоција во Премиер лигата, како прв тим од Велс во историјата.

Велс Свонзи Сити
Целосно имеСвонзи Сити Асоциеишн Фудбал Клуб (Swansea City Association Football Club)
ПрекариЛебеди
Основан1912 како Swansea Town
СтадионЛиберти Стадион
(Капацитет: 20,532)
ПретседателХју Џенкинс
МенаџерАнглија Гари Монк
Лигаchampionship
2018/1910-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Клубот е основан 1912, a во фудбалските лиги се придружува во 1921-ата година. До 1969 тимот е познат под името Свонзи Таун (Swansea Town, под тоа име е и основан во 1912) a потоа го добива името Свонзи Сити (Swansea City), бидејќи Свонзи доби статус на град. До 2005-тата година клубот својте домашни мечеви ги играше на стадионот Веч Филд, а потоа се сели на Либерти Стадион, кој го делат со рагби тимот Оспрејс. Денес капацитетот на Либерти е преку 20,000 седишта.

Навивачите на Свонзи се познати под името "Џекс", а едно од објаснувањата за нивното име доаѓа од 17-ти век кога морнарите од Свонзи биле познати како "Swansea Jack" па во градот имале репутција на добри морепловци. Меѓутоа, постојат и други претпоставки за нивното име. Денес навивачите па и фудбалерите на овој клуб најчесто се нарекуваат Лебеди (заради амблемот на тимот).

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Лукаш Фабијански
2   ОД Жорди Амат
3   ОД Нил Тејлор
4   СР Ки Сунг-Јуенг
5   ОД Алан Тејт
6   ОД Ешли Вилијамс
7   СР Леон Бритон
8   СР Џонџо Шелви
10   НП Вилфрид Бони
11   СР Марвин Емнес
12   СР Нејтн Дајер
13   ГМ Дејвид Корнел
15   СР Вејн Ратлиџ
18   НП Бафетимби Гомис
Бр. Позиција Играч
19   ОД Двајт Тиендали
20   СР Џеферсон Монтеро
21   СР Хозе Кањас
22   ОД Анхел Ранхел
23   СР Гилфи Сигурдсон
25   ГМ Герхард Тремел
27   СР Кајл Бартли
28   СР Картис Обенг
29   СР Ешли Ричардс
33   ОД Федерико Фернандез
35   ОД Стивен Кингсли
41   НП Рори Донели
53   СР Адам Кинг
56   СР Џеј Фултон

Надворешни врскиУреди