Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м делфин во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи делфин се одржаа на 28 јули 2009 каде учествуваа 73 натпреварувачи. Финалето се одржа на 29 јули 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Мајкл Фелпс
  САД
Павел Корзениосвски
  Полска
Такеши Мацуда
  Јапонија

Рекорди уреди

  1'52"03 Мајкл Фелпс
  САД
13 август 2008
Пекинг, Кина
ШР 1'52"09 Мајкл Фелпс
  САД
28 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Павел Корзеновски   Полска 1:54.33 6 6
2 Мајкл Фелпс   САД 1:54.35 8 4
3 Тајлер Клери   САД 1:54.42 6 4
4 Себастијан Росу   ЈАР 1:54.51 6 3
5 Каио Алмеида   Бразил 1:54.57 8 5
6 Николај Скворцов   Русија 1:55.07 6 5
7 Динко Јукич   Австрија 1:55.45 7 6
8 Јин Чен   НР Кина 1:55.49 8 1
9 Мајкл Рок   Обединето Кралство 1:55.76 8 6
10 Пенг Ву   НР Кина 1:55.96 8 3
11 Мос Бурместер   Нов Зеланд 1:56.03 7 5
12 Такеши Мацуда   Јапонија 1:56.10 7 4
13 Лукас Салата   Бразил 1:56.16 8 7
14 Педро Оливеира   Португалија 1:56.17 6 1
15 Џоери Верлиндер   Холандија 1:56.59 8 8
16 Рјсуке Кајата   Јапонија 1:56.75 7 3
17 Чад Ле Клос   ЈАР 1:56.90 7 8
18 Симон Сјодин   Шведска 1:57.01 8 0
19 Гал Нево   Израел 1:57.02 4 5
20 Омар А. Пинзон Гарсија   Колумбија 1:57.13 6 9
21 Франческо Веспе   Италија 1:57.16 8 2
22 Лаклан Стејплс   Австралија 1:57.21 7 1
23 Стефан Хирниак   Канада 1:57.43 5 9
23 Диого Карваљо   Португалија 1:57.43 7 7
25 Јозеф Рубок   Обединето Кралство 1:57.44 6 8
26 Марцин Бабучовски   Полска 1:57.53 5 6
27 Кристофер Рајт   Австралија 1:57.54 6 7
28 ЧиЧи Хсу   Тајван 1:57.61 7 2
29 Александру Феликс Маестру   Романија 1:57.97 5 7
30 Иљја Чуев   Украина 1:58.40 7 0
31 Јан Сефл   Чешка 1:58.46 7 9
32 Јонгнам Ју   Јужна Кореја 1:58.56 5 4
33 Пабло Мармолехо   Мексико 1:58.59 5 8
34 Денис Дубров   Украина 1:58.96 5 1
35 Даниел Вилијам Анри Бего   Малезија 1:58.99 4 6
36 Метју Фонтеин   Белгија 1:59.40 6 2
37 Норберт Ковач   Унгарија 1:59.64 4 3
38 Израел Дуран   Мексико 1:59.86 4 4
39 Даглас Кларк Ленок Ли   Порторико 2:01.01 4 7
40 Андрес Хосе Гонсалес   Аргентина 2:01.30 8 9
41 Андерс Мекинтајр   Канада 2:01.56 5 2
42 Емануел Кресцимбени   Перу 2:01.57 4 1
43 Алон Мандел   Израел 2:01.79 5 5
44 Бернард Волф   Австрија 2:01.90 5 3
45 Рехан Понча   Индија 2:02.27 4 8
46 Норберт Трудман   Словачка 2:02.83 4 9
47 Стефанос Димитраидис   Грција 2:02.84 5 0
48 Сергеј Панков   Узбекистан 2:03.33 3 3
49 Нгујен Вон Тај   Виетнам 2:03.55 3 8
50 Педро Пинтос   Ангола 2:03.68 3 9
51 Павел Санкович   Белорусија 2:03.76 3 4
52 Џоел Ромел Лемарканд   Уругвај 2:03.80 3 6
53 Каи Ви Рајнер Нг   Сингапур 2:03.83 3 0
54 Дмитри Годијенко   Казахстан 2:04.05 3 5
55 Диего Кастиљо   Панама 2:04.71 3 2
56 Енди Баби   Албанија 2:05.65 3 7
57 Х. Ернандес Марадиага [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:05.99 4 0
58 Рој Ф. Барахоа Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:06.92 3 1
59 Андрејс Дуда   Латвија 2:06.94 2 3
60 Бојан Јованов   Македонија 2:07.34 1 2
61 Роберт Валш   Филипини 2:08.17 2 6
62 Ри Јин Николас Сим   Сингапур 2:09.54 2 5
63 Собитјон Амилов   Узбекистан 2:09.98 2 4
64 Рајан Нелтроп   САД 2:11.56 2 1
65 Каспер Рајгла   Естонија 2:13.37 2 8
66 Алексеј Клименко   Киргистан 2:13.40 2 7
67 Александро Маде Маде   Боливија 2:14.11 2 0
68 Али Ал Каби   ОАР 2:15.52 2 9
69 Фавио Персано   Парагвај 2:16.08 2 2
70 Жан Мари Емануел Фрогет   Маврициус 2:16.82 1 4
71 Бенџамин Габарт   Самоа 2:18.37 1 3
72 Карим Енаб   Јордан 2:19.51 1 5
73 Паул Елаиса   Фиџи 2:22.25 1 6

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Такеши Мацуда   Јапонија 1 7 1:53.35
2 Мајкл Фелпс   САД 1 4 1:53.48
3 Павел Корзениовски   Полска 2 4 1:53.75
4 Динко Јукич   Австрија 2 6 1:54.42
5 Каио Алмеида   Бразил 2 3 1:54.50
6 Мајкл Рок   Обединето Кралство 2 2 1:54.58
7 Себастијан Росу   ЈАР 1 5 1:54.71
8 Тајлер Клери   САД 2 5 1:54.75
9 Јин Чен   НР Кина 1 6 1:54.85
10 Николај Скворцов   Русија 1 3 1:55.10
11 Мос Бурместер   Нов Зеланд 2 7 1:55.35
12 Пенг Ву   НР Кина 1 2 1:55.73
13 Рјсуке Саката   Јапонија 1 8 1:55.91
14 Педро Оливеира   Португалија 1 1 1:56.25
15 Џоери Верлинден   Холандија 2 8 1:56.74
16 Лукас Салата   Бразил 2 1 1:57.17

Финале уреди

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Мајкл Фелпс   САД 5 1:51.51 СР
  Сребрен Павел Корзеновски   Полска 3 1:53.23
  Бронзен Такеши Мацуда   Јапонија 4 1:53.32
4 Каио Алмеида   Бразил 2 1:54.27
5 Тајлер Клери   САД 8 1:54.45
6 Динко Јукич   Австрија 6 1:55.08
7 Себастијан Росу   ЈАР 1 1:55.43
7 Мајкл Рок   Обединето Кралство 7 1:55.43

Надворешни врски уреди

Наводи уреди