Скот Твејтс

британски велосипедист

Скот Твејтс (англиски: Scott Thwaites; р. 12 февруари 1990) — англиски професионален друмски велосипедист, кој настапува за континенталната екипа Витус Про Сајклинг Тим.[1]

Скот Твејтс
Твејтс на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеСкот Твејтс
Роден12 февруари 1990 (1990-02-12) (31 г.)
Барли во Ворфдејл,  Обединето Кралство
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВитус Про Сајклинг Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам и велокрос
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2010–2012
2013–2016
2017–2018
2019-
Ендура Рејсинг
Тим НетАп-Ендура
Тим Дименжн Дата
Витус Про Сајклинг Тим
Последна промена
31 мај 2019

Ја претставувал Англија на друмската трка на Комонвелтските игри 2014 и го освоил бронзениот медал. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2] Во септември 2016 година, Тим Дименжн Дата потврдиле дека Твејтс ќе им се приклучи за 2017 година.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

ДостигнувањаУреди

2005
3. Национално јуниорско друмско првенство
2006
2. Национално јуниорско друмско првенство
2007
2. Национално јуниорско друмско првенство
2. Национално јуниорско велокрос првенство
2009
1.   Национално првенство во планински велосипедизам под 23 години
2010
1. Првенство на британски универзитети и колеџи
6. Тур Резервоар
2011
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Критериум Отли
1. Линколн ГП
1. Коло 5 - Стоук на Трент, Тур Серија
7. Ридејл ГП
2012
1.   Национално критериум првенство
1. Премиер Календар
1. Тур Резервоар
Тур Серија
1. Коло 1 - Киркалди
1. Коло 3 - Оксфорд
3. Краен пласман Тур Дун Хејм
1. Етапа 2
9. ГП Линколн
5. Гран при де ла Вил де Лил
2013
5. Класик Хандзаме
7. Ле Самин
8. Меѓународно првенство Филаделфија
2014
2. Ронде ван Дренте
3.   Друмска трка на Комонвелтските игри
6. Нокере Курсе
2015
3. Нокере Курсе
5. Национално друмско првенство
5. Ронде ван Дренте
5. Дварс дор Дренте
5. ГП Отли
2016
2. Ле Самин
5. Национално друмско првенство
7. Трофео Поленка-Порт де Андрат
8. Дварс дор Вландерен
10. Курне-Брисел-Курне
2017
10. Страде Бјанке
2019
8. Краен пласман Тур де Јоркшир
10. Рутланд-Мелтон Класик

НаводиУреди

  1. Балингер, Алекс (18 јануари 2019). „Britain's Scott Thwaites joins Continental level Vitus Pro Cycling after leaving Dimension Data“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 19 јануари 2019.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  3. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди