Класик Лондон-Сари 2018

7. издание на велосипедската трка Класик Лондон-Сари
Класик Лондон-Сари 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание7. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум29 јули 2018
Растојание183 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Сент Џејмс
ОдредиштеМол
Екипи20
Возачи на почеток139
Возачи на крај113
Просечна брзина43,13 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џакомо Ницоло (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Алекси Гужар (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Мануеле Боаро (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2018 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2018) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 29 јули како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Германецот Паскал Акерман од екипата Бора-Хансгрое.[3]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, четири професионални континентални екипи се натпреварувале, со што главната била составена од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)Професионални континентални екипи (4)

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 20' 10
2.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
5.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
7.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
9.   Јонас Кох ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
10.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „Ackermann wins Prudential RideLondon-Surrey Classic“. Cycling News. 29 јули 2018. Посетено на 30 јули 2018.
  4. „Класик Лондон-Сари 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди