< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

410 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 410. година пред новата ера, 410. од првиот милениум п.н.е., 10. од 5 век п.н.е. и прва од 410-тите п.н.е.

411 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар411 п.н.е.
CDX п.н.е.
Ab urbe condita343
Староегипетска ераXXVII династија, 115
- ФараонДариј II, 13
Старогрчка ера92.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4340
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1003
Берберски календар540
Будистички календар134
Бурмански календар−1048
Византиски календар5098–5099
Кинески календар己巳(зем. змија)
2286 или 2226
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2287 или 2227
Коптски календар−694 – −693
Етиопски календар−418 – −417
Еврејски календар3350–3351
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−354 – −353
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2690–2691
Холоценски календар9590
Ирански календар1032 п.п. – 1031 п.п.
Исламски календар1064 п.х. – 1063 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1923
Мингуо-календар2322 пред Р. Кина
民前2322年
Нанакшахи−1878
Тајландски сончев календар132–133
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−284 или −665 или −1437
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−283 или −664 или −1436

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5098 и 5099 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4340 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3350 и 3351 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 343.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 410 година се протега во 2226 и 2227, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2286 и 2287 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 133. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1063 и 1062 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...