< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

492 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 492. година пред новата ера, 492. од првиот милениум п.н.е., 92. од 5 век п.н.е. и трета од 490-тите п.н.е.

493 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар493 п.н.е.
CDXCII п.н.е.
Ab urbe condita261
Староегипетска ераXXVII династија, 33
- ФараонДариј I, 29
Старогрчка ера711.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4258
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1085
Берберски календар458
Будистички календар52
Бурмански календар−1130
Византиски календар5016–5017
Кинески календар丁未(огн. коза)
2204 или 2144
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2205 или 2145
Коптски календар−776 – −775
Етиопски календар−500 – −499
Еврејски календар3268–3269
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−436 – −435
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2608–2609
Холоценски календар9508
Ирански календар1114 п.п. – 1113 п.п.
Исламски календар1148 п.х. – 1147 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1841
Мингуо-календар2404 пред Р. Кина
民前2404年
Нанакшахи−1960
Тајландски сончев календар50–51
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−366 или −747 или −1519
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−365 или −746 или −1518

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5016 и 5017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3268 и 3269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 261.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 492 година се протега во 2144 и 2145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2204 и 2205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 51. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1147 и 1146 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...