< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

488 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 488. година пред новата ера, 488. од првиот милениум п.н.е., 88. од 5 век п.н.е. и деветта од 480-тите п.н.е.

489 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар489 п.н.е.
CDLXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita265
Староегипетска ераXXVII династија, 37
- ФараонДариј I, 33
Старогрчка ера72.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4262
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1081
Берберски календар462
Будистички календар56
Бурмански календар−1126
Византиски календар5020–5021
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2208 или 2148
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2209 или 2149
Коптски календар−772 – −771
Етиопски календар−496 – −495
Еврејски календар3272–3273
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−432 – −431
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2612–2613
Холоценски календар9512
Ирански календар1110 п.п. – 1109 п.п.
Исламски календар1144 п.х. – 1143 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1845
Мингуо-календар2400 пред Р. Кина
民前2400年
Нанакшахи−1956
Тајландски сончев календар54–55
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−362 или −743 или −1515
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−361 или −742 или −1514

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5020 и 5021 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4262 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3272 и 3273 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 265.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 488 година се протега во 2148 и 2149, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2208 и 2209 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 55. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1143 и 1142 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...