< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

493 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 493. година пред новата ера, 493. од првиот милениум п.н.е., 93. од 5 век п.н.е. и четвртта од 490-тите п.н.е.

494 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар494 п.н.е.
CDXCIII п.н.е.
Ab urbe condita260
Староегипетска ераXXVII династија, 32
- ФараонДариј I, 28
Старогрчка ера711.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4257
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1086
Берберски календар457
Будистички календар51
Бурмански календар−1131
Византиски календар5015–5016
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2203 или 2143
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2204 или 2144
Коптски календар−777 – −776
Етиопски календар−501 – −500
Еврејски календар3267–3268
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−437 – −436
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2607–2608
Холоценски календар9507
Ирански календар1115 п.п. – 1114 п.п.
Исламски календар1149 п.х. – 1148 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1840
Мингуо-календар2405 пред Р. Кина
民前2405年
Нанакшахи−1961
Тајландски сончев календар49–50
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−367 или −748 или −1520
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−366 или −747 или −1519

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5015 и 5016 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4257 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3267 и 3268 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 260.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 493 година се протега во 2143 и 2144, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2203 и 2204 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 50. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1148 и 1147 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...