< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

455 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 455. година пред новата ера, 455. од првиот милениум п.н.е., 55. од 5 век п.н.е. и шеста од 450-тите п.н.е.

456 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар456 п.н.е.
CDLV п.н.е.
Ab urbe condita298
Староегипетска ераXXVII династија, 70
- ФараонАртаксеркс I, 10
Старогрчка ера811. олимпијада (победник
Асирски календар4295
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1048
Берберски календар495
Будистички календар89
Бурмански календар−1093
Византиски календар5053–5054
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2241 или 2181
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2242 или 2182
Коптски календар−739 – −738
Етиопски календар−463 – −462
Еврејски календар3305–3306
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−399 – −398
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2645–2646
Холоценски календар9545
Ирански календар1077 п.п. – 1076 п.п.
Исламски календар1110 п.х. – 1109 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1878
Мингуо-календар2367 пред Р. Кина
民前2367年
Нанакшахи−1923
Тајландски сончев календар87–88
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−329 или −710 или −1482
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−328 или −709 или −1481

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5053 и 5054 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4295 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3305 и 3306 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 298.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 455 година се протега во 2181 и 2182, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2241 и 2242 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 88. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1109 и 1108 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...