< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

430 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 430. година пред новата ера, 430. од првиот милениум п.н.е., 30. од 5 век п.н.е. и прва од 430-тите п.н.е.

431 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар431 п.н.е.
CDXXX п.н.е.
Ab urbe condita323
Староегипетска ераXXVII династија, 95
- ФараонАртаксеркс I, 35
Старогрчка ера87.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4320
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1023
Берберски календар520
Будистички календар114
Бурмански календар−1068
Византиски календар5078–5079
Кинески календар己酉(зем. петел)
2266 или 2206
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2267 или 2207
Коптски календар−714 – −713
Етиопски календар−438 – −437
Еврејски календар3330–3331
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−374 – −373
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2670–2671
Холоценски календар9570
Ирански календар1052 п.п. – 1051 п.п.
Исламски календар1084 п.х. – 1083 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1903
Мингуо-календар2342 пред Р. Кина
民前2342年
Нанакшахи−1898
Тајландски сончев календар112–113
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−304 или −685 или −1457
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−303 или −684 или −1456

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5078 и 5079 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4320 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3330 и 3331 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 323.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 430 година се протега во 2206 и 2207, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2266 и 2267 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 113. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1083 и 1082 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...