< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

402 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 402. година пред новата ера, 402. од првиот милениум п.н.е., 2. од 5 век п.н.е. и трета од 400-тите п.н.е.

403 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар403 п.н.е.
CDII п.н.е.
Ab urbe condita351
Староегипетска ераXXVIII династија, 2
- ФараонАмиртеј, 2
Старогрчка ера94.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4348
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−995
Берберски календар548
Будистички календар142
Бурмански календар−1040
Византиски календар5106–5107
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2294 или 2234
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2295 или 2235
Коптски календар−686 – −685
Етиопски календар−410 – −409
Еврејски календар3358–3359
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−346 – −345
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2698–2699
Холоценски календар9598
Ирански календар1024 п.п. – 1023 п.п.
Исламски календар1055 п.х. – 1054 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1931
Мингуо-календар2314 пред Р. Кина
民前2314年
Нанакшахи−1870
Тајландски сончев календар140–141
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−276 или −657 или −1429
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−275 или −656 или −1428

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5106 и 5107 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4348 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3358 и 3359 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 351.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 402 година се протега во 2234 и 2235, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2294 и 2295 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 141. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1054 и 1053 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...