< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

431 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 431. година пред новата ера, 431. од првиот милениум п.н.е., 31. од 5 век п.н.е. и втора од 430-тите п.н.е.

432 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар432 п.н.е.
CDXXXI BC
Ab urbe condita322
Староегипетска ераXXVII династија, 94
- ФараонАртаксеркс I, 34
Старогрчка ера87. олимпијада (победник
Асирски календар4319
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1024
Берберски календар519
Будистички календар113
Бурмански календар−1069
Византиски календар5077–5078
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2265 или 2205
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2266 или 2206
Коптски календар−715 – −714
Етиопски календар−439 – −438
Еврејски календар3329–3330
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−375 – −374
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2669–2670
Холоценски календар9569
Ирански календар1053 п.п. – 1052 п.п.
Исламски календар1085 п.х. – 1084 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1902
Мингуо-календар2343 пред Р. Кина
民前2343年
Нанакшахи−1899
Тајландски сончев календар111–112
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−305 или −686 или −1458
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−304 или −685 или −1457

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5077 и 5078 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4319 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3329 и 3330 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 322.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 431 година се протега во 2205 и 2206, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2265 и 2266 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 112. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1084 и 1083 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...