< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

440 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 440. година пред новата ера, 440. од првиот милениум п.н.е., 40. од 5 век п.н.е. и прва од 440-тите п.н.е.

441 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар441 п.н.е.
CDXL п.н.е.
Ab urbe condita313
Староегипетска ераXXVII династија, 85
- ФараонАртаксеркс I, 25
Старогрчка ера84.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4310
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1033
Берберски календар510
Будистички календар104
Бурмански календар−1078
Византиски календар5068–5069
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2256 или 2196
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2257 или 2197
Коптски календар−724 – −723
Етиопски календар−448 – −447
Еврејски календар3320–3321
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−384 – −383
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2660–2661
Холоценски календар9560
Ирански календар1062 п.п. – 1061 п.п.
Исламски календар1095 п.х. – 1094 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1893
Мингуо-календар2352 пред Р. Кина
民前2352年
Нанакшахи−1908
Тајландски сончев календар102–103
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−314 или −695 или −1467
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−313 или −694 или −1466

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5068 и 5069 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4310 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3320 и 3321 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 313.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 440 година се протега во 2196 и 2197, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2256 и 2257 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 103. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1094 и 1093 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

Починале Уреди

Откритија Уреди

  • ...