< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

432 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 432. година пред новата ера, 432. од првиот милениум п.н.е., 32. од 5 век п.н.е. и трета од 430-тите п.н.е.

433 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар433 п.н.е.
CDXXXII п.н.е.
Ab urbe condita321
Староегипетска ераXXVII династија, 93
- ФараонАртаксеркс I, 33
Старогрчка ера86.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4318
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1025
Берберски календар518
Будистички календар112
Бурмански календар−1070
Византиски календар5076–5077
Кинески календар丁未(огн. коза)
2264 или 2204
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2265 или 2205
Коптски календар−716 – −715
Етиопски календар−440 – −439
Еврејски календар3328–3329
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−376 – −375
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2668–2669
Холоценски календар9568
Ирански календар1054 п.п. – 1053 п.п.
Исламски календар1086 п.х. – 1085 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1901
Мингуо-календар2344 пред Р. Кина
民前2344年
Нанакшахи−1900
Тајландски сончев календар110–111
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−306 или −687 или −1459
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−305 или −686 или −1458

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5076 и 5077 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4318 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3328 и 3329 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 321.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 432 година се протега во 2204 и 2205, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2264 и 2265 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 111. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1085 и 1084 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...