< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

443 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 443. година пред новата ера, 443. од првиот милениум п.н.е., 43. од 5 век п.н.е. и четвртта од 440-тите п.н.е.

444 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар444 п.н.е.
CDXLIII п.н.е.
Ab urbe condita310
Староегипетска ераXXVII династија, 82
- ФараонАртаксеркс I, 22
Старогрчка ера84. олимпијада (победник
Асирски календар4307
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1036
Берберски календар507
Будистички календар101
Бурмански календар−1081
Византиски календар5065–5066
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2253 или 2193
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2254 или 2194
Коптски календар−727 – −726
Етиопски календар−451 – −450
Еврејски календар3317–3318
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−387 – −386
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2657–2658
Холоценски календар9557
Ирански календар1065 п.п. – 1064 п.п.
Исламски календар1098 п.х. – 1097 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1890
Мингуо-календар2355 пред Р. Кина
民前2355年
Нанакшахи−1911
Тајландски сончев календар99–100
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−317 или −698 или −1470
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−316 или −697 или −1469

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5065 и 5066 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4307 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3317 и 3318 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 310.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 443 година се протега во 2193 и 2194, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2253 и 2254 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 100. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1097 и 1096 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...