< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

424 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 424. година пред новата ера, 424. од првиот милениум п.н.е., 24. од 5 век п.н.е. и петта од 420-тите п.н.е.

425 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар425 п.н.е.
CDXXIV п.н.е.
Ab urbe condita329
Староегипетска ераXXVII династија, 101
- ФараонАртаксеркс I, 41
Старогрчка ера88.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4326
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1017
Берберски календар526
Будистички календар120
Бурмански календар−1062
Византиски календар5084–5085
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2272 или 2212
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2273 или 2213
Коптски календар−708 – −707
Етиопски календар−432 – −431
Еврејски календар3336–3337
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−368 – −367
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2676–2677
Холоценски календар9576
Ирански календар1046 п.п. – 1045 п.п.
Исламски календар1078 п.х. – 1077 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1909
Мингуо-календар2336 пред Р. Кина
民前2336年
Нанакшахи−1892
Тајландски сончев календар118–119
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−298 или −679 или −1451
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−297 или −678 или −1450

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5084 и 5085 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4326 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3336 и 3337 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 329.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 424 година се протега во 2212 и 2213, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2272 и 2273 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 119. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1077 и 1076 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...