< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

483 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 483. година пред новата ера, 483. од првиот милениум п.н.е., 83. од 5 век п.н.е. и четвртта од 480-тите п.н.е.

484 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар484 п.н.е.
CDLXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita270
Староегипетска ераXXVII династија, 42
- ФараонКсеркс I, 2
Старогрчка ера74. олимпијада (победник
Асирски календар4267
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1076
Берберски календар467
Будистички календар61
Бурмански календар−1121
Византиски календар5025–5026
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2213 или 2153
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2214 или 2154
Коптски календар−767 – −766
Етиопски календар−491 – −490
Еврејски календар3277–3278
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−427 – −426
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2617–2618
Холоценски календар9517
Ирански календар1105 п.п. – 1104 п.п.
Исламски календар1139 п.х. – 1138 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1850
Мингуо-календар2395 пред Р. Кина
民前2395年
Нанакшахи−1951
Тајландски сончев календар59–60
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−357 или −738 или −1510
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−356 или −737 или −1509

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5025 и 5026 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4267 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3277 и 3278 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 270.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 483 година се протега во 2153 и 2154, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2213 и 2214 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 60. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1138 и 1137 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...