< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

448 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 448. година пред новата ера, 448. од првиот милениум п.н.е., 48. од 5 век п.н.е. и деветта од 440-тите п.н.е.

449 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар449 п.н.е.
CDXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita305
Староегипетска ераXXVII династија, 77
- ФараонАртаксеркс I, 17
Старогрчка ера82.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4302
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1041
Берберски календар502
Будистички календар96
Бурмански календар−1086
Византиски календар5060–5061
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2248 или 2188
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2249 или 2189
Коптски календар−732 – −731
Етиопски календар−456 – −455
Еврејски календар3312–3313
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−392 – −391
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2652–2653
Холоценски календар9552
Ирански календар1070 п.п. – 1069 п.п.
Исламски календар1103 п.х. – 1102 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1885
Мингуо-календар2360 пред Р. Кина
民前2360年
Нанакшахи−1916
Тајландски сончев календар94–95
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−322 или −703 или −1475
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−321 или −702 или −1474

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5060 и 5061 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4302 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3312 и 3313 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 305.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 448 година се протега во 2188 и 2189, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2248 и 2249 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 95. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1102 и 1101 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди