< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

444 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 444. година пред новата ера, 444. од првиот милениум п.н.е., 44. од 5 век п.н.е. и петта од 440-тите п.н.е.

445 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар445 п.н.е.
CDXLIV п.н.е.
Ab urbe condita309
Староегипетска ераXXVII династија, 81
- ФараонАртаксеркс I, 21
Старогрчка ера83.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4306
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1037
Берберски календар506
Будистички календар100
Бурмански календар−1082
Византиски календар5064–5065
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2252 или 2192
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2253 или 2193
Коптски календар−728 – −727
Етиопски календар−452 – −451
Еврејски календар3316–3317
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−388 – −387
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2656–2657
Холоценски календар9556
Ирански календар1066 п.п. – 1065 п.п.
Исламски календар1099 п.х. – 1098 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1889
Мингуо-календар2356 пред Р. Кина
民前2356年
Нанакшахи−1912
Тајландски сончев календар98–99
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−318 или −699 или −1471
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−317 или −698 или −1470

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5064 и 5065 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4306 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3316 и 3317 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 309.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 444 година се протега во 2192 и 2193, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2252 и 2253 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 99. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1098 и 1097 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...