< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

418 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 418. година пред новата ера, 418. од првиот милениум п.н.е., 18. од 5 век п.н.е. и деветта од 410-тите п.н.е.

419 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар419 п.н.е.
CDXVIII п.н.е.
Ab urbe condita335
Староегипетска ераXXVII династија, 107
- ФараонДариј II, 5
Старогрчка ера90.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4332
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1011
Берберски календар532
Будистички календар126
Бурмански календар−1056
Византиски календар5090–5091
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2278 или 2218
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2279 или 2219
Коптски календар−702 – −701
Етиопски календар−426 – −425
Еврејски календар3342–3343
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−362 – −361
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2682–2683
Холоценски календар9582
Ирански календар1040 п.п. – 1039 п.п.
Исламски календар1072 п.х. – 1071 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1915
Мингуо-календар2330 пред Р. Кина
民前2330年
Нанакшахи−1886
Тајландски сончев календар124–125
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−292 или −673 или −1445
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−291 или −672 или −1444

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5090 и 5091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3342 и 3343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 335.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 418 година се протега во 2218 и 2219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2278 и 2279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 125. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1071 и 1070 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...