< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

497 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 497. година пред новата ера, 497. од првиот милениум п.н.е., 97. од 5 век п.н.е. и осма од 490-тите п.н.е.

498 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар498 п.н.е.
CDXCVII п.н.е.
Ab urbe condita256
Староегипетска ераXXVII династија, 28
- ФараонДариј I, 24
Старогрчка ера70.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4253
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1090
Берберски календар453
Будистички календар47
Бурмански календар−1135
Византиски календар5011–5012
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2199 или 2139
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2200 или 2140
Коптски календар−781 – −780
Етиопски календар−505 – −504
Еврејски календар3263–3264
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−441 – −440
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2603–2604
Холоценски календар9503
Ирански календар1119 п.п. – 1118 п.п.
Исламски календар1153 п.х. – 1152 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1836
Мингуо-календар2409 пред Р. Кина
民前2409年
Нанакшахи−1965
Тајландски сончев календар45–46
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−371 или −752 или −1524
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−370 или −751 или −1523

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5011 и 5012 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4253 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3263 и 3264 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 256.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 497 година се протега во 2139 и 2140, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2199 и 2200 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 46. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1152 и 1151 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...