< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

485 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 485. година пред новата ера, 485. од првиот милениум п.н.е., 85. од 5 век п.н.е. и шеста од 480-тите п.н.е.

486 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар486 п.н.е.
CDLXXXV п.н.е.
Ab urbe condita268
Староегипетска ераXXVII династија, 40
- ФараонДариј I, 36
Старогрчка ера73.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4265
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1078
Берберски календар465
Будистички календар59
Бурмански календар−1123
Византиски календар5023–5024
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2211 или 2151
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2212 или 2152
Коптски календар−769 – −768
Етиопски календар−493 – −492
Еврејски календар3275–3276
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−429 – −428
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2615–2616
Холоценски календар9515
Ирански календар1107 п.п. – 1106 п.п.
Исламски календар1141 п.х. – 1140 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1848
Мингуо-календар2397 пред Р. Кина
民前2397年
Нанакшахи−1953
Тајландски сончев календар57–58
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−359 или −740 или −1512
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−358 или −739 или −1511

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5023 и 5024 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4265 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3275 и 3276 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 268.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 485 година се протега во 2151 и 2152, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2211 и 2212 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 58. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1140 и 1139 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...