< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

419 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 419. година пред новата ера, 419. од првиот милениум п.н.е., 19. од 5 век п.н.е. и последна од 410-тите п.н.е.

420 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар420 п.н.е.
CDXIX п.н.е.
Ab urbe condita334
Староегипетска ераXXVII династија, 106
- ФараонДариј II, 4
Старогрчка ера90. олимпијада (победник
Асирски календар4331
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1012
Берберски календар531
Будистички календар125
Бурмански календар−1057
Византиски календар5089–5090
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2277 или 2217
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2278 или 2218
Коптски календар−703 – −702
Етиопски календар−427 – −426
Еврејски календар3341–3342
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−363 – −362
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2681–2682
Холоценски календар9581
Ирански календар1041 п.п. – 1040 п.п.
Исламски календар1073 п.х. – 1072 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1914
Мингуо-календар2331 пред Р. Кина
民前2331年
Нанакшахи−1887
Тајландски сончев календар123–124
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−293 или −674 или −1446
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−292 или −673 или −1445

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5089 и 5090 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4331 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3341 и 3342 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 334.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 419 година се протега во 2217 и 2218, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2277 и 2278 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 124. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1072 и 1071 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...