< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

429 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 429. година пред новата ера, 429. од првиот милениум п.н.е., 29. од 5 век п.н.е. и последна од 420-тите п.н.е.

430 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар430 п.н.е.
CDXXIX п.н.е.
Ab urbe condita324
Староегипетска ераXXVII династија, 96
- ФараонАртаксеркс I, 36
Старогрчка ера87.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4321
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1022
Берберски календар521
Будистички календар115
Бурмански календар−1067
Византиски календар5079–5080
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2267 или 2207
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2268 или 2208
Коптски календар−713 – −712
Етиопски календар−437 – −436
Еврејски календар3331–3332
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−373 – −372
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2671–2672
Холоценски календар9571
Ирански календар1051 п.п. – 1050 п.п.
Исламски календар1083 п.х. – 1082 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1904
Мингуо-календар2341 пред Р. Кина
民前2341年
Нанакшахи−1897
Тајландски сончев календар113–114
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−303 или −684 или −1456
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−302 или −683 или −1455

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5079 и 5080 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4321 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3331 и 3332 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 324.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 429 година се протега во 2207 и 2208, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2267 и 2268 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 114. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1082 и 1081 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...