< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

490 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 490. година пред новата ера, 490. од првиот милениум п.н.е., 90. од 5 век п.н.е. и прва од 490-тите п.н.е.

491 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар491 п.н.е.
CDXC п.н.е.
Ab urbe condita263
Староегипетска ераXXVII династија, 35
- ФараонДариј I, 31
Старогрчка ера72.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4260
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1083
Берберски календар460
Будистички календар54
Бурмански календар−1128
Византиски календар5018–5019
Кинески календар己酉(зем. петел)
2206 или 2146
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2207 или 2147
Коптски календар−774 – −773
Етиопски календар−498 – −497
Еврејски календар3270–3271
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−434 – −433
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2610–2611
Холоценски календар9510
Ирански календар1112 п.п. – 1111 п.п.
Исламски календар1146 п.х. – 1145 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1843
Мингуо-календар2402 пред Р. Кина
民前2402年
Нанакшахи−1958
Тајландски сончев календар52–53
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−364 или −745 или −1517
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−363 или −744 или −1516

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5018 и 5019 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4260 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3270 и 3271 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 263.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 490 година се протега во 2146 и 2147, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2206 и 2207 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 53. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1145 и 1144 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...