< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

486 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 486. година пред новата ера, 486. од првиот милениум п.н.е., 86. од 5 век п.н.е. и седма од 480-тите п.н.е.

487 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар487 п.н.е.
CDLXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita267
Староегипетска ераXXVII династија, 39
- ФараонДариј I, 35
Старогрчка ера73.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4264
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1079
Берберски календар464
Будистички календар58
Бурмански календар−1124
Византиски календар5022–5023
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2210 или 2150
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2211 или 2151
Коптски календар−770 – −769
Етиопски календар−494 – −493
Еврејски календар3274–3275
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−430 – −429
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2614–2615
Холоценски календар9514
Ирански календар1108 п.п. – 1107 п.п.
Исламски календар1142 п.х. – 1141 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1847
Мингуо-календар2398 пред Р. Кина
民前2398年
Нанакшахи−1954
Тајландски сончев календар56–57
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−360 или −741 или −1513
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−359 или −740 или −1512

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5022 и 5023 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4264 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3274 и 3275 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 267.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 486 година се протега во 2150 и 2151, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2210 и 2211 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 57. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1141 и 1140 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...