< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

452 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 452. година пред новата ера, 452. од првиот милениум п.н.е., 52. од 5 век п.н.е. и трета од 450-тите п.н.е.

453 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар453 п.н.е.
CDLII п.н.е.
Ab urbe condita301
Староегипетска ераXXVII династија, 73
- ФараонАртаксеркс I, 13
Старогрчка ера811.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4298
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1045
Берберски календар498
Будистички календар92
Бурмански календар−1090
Византиски календар5056–5057
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2244 или 2184
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2245 или 2185
Коптски календар−736 – −735
Етиопски календар−460 – −459
Еврејски календар3308–3309
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−396 – −395
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2648–2649
Холоценски календар9548
Ирански календар1074 п.п. – 1073 п.п.
Исламски календар1107 п.х. – 1106 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1881
Мингуо-календар2364 пред Р. Кина
民前2364年
Нанакшахи−1920
Тајландски сончев календар90–91
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−326 или −707 или −1479
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−325 или −706 или −1478

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5056 и 5057 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4298 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3308 и 3309 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 301.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 452 година се протега во 2184 и 2185, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2244 и 2245 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 91. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1106 и 1105 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...