< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

472 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 472. година пред новата ера, 472. од првиот милениум п.н.е., 72. од 5 век п.н.е. и трета од 470-тите п.н.е.

473 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар473 п.н.е.
CDLXXII п.н.е.
Ab urbe condita281
Староегипетска ераXXVII династија, 53
- ФараонКсеркс I, 13
Старогрчка ера76.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4278
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1065
Берберски календар478
Будистички календар72
Бурмански календар−1110
Византиски календар5036–5037
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2224 или 2164
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2225 или 2165
Коптски календар−756 – −755
Етиопски календар−480 – −479
Еврејски календар3288–3289
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−416 – −415
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2628–2629
Холоценски календар9528
Ирански календар1094 п.п. – 1093 п.п.
Исламски календар1128 п.х. – 1127 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1861
Мингуо-календар2384 пред Р. Кина
民前2384年
Нанакшахи−1940
Тајландски сончев календар70–71
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−346 или −727 или −1499
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−345 или −726 или −1498

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5036 и 5037 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4278 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3288 и 3289 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 281.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 472 година се протега во 2164 и 2165, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2224 и 2225 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 71. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1127 и 1126 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...