< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

480 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 480. година пред новата ера, 480. од првиот милениум п.н.е., 80. од 5 век п.н.е. и прва од 480-тите п.н.е.

481 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар481 п.н.е.
CDLXXX п.н.е.
Ab urbe condita273
Староегипетска ераXXVII династија, 45
- ФараонКсеркс I, 5
Старогрчка ера74.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4270
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1073
Берберски календар470
Будистички календар64
Бурмански календар−1118
Византиски календар5028–5029
Кинески календар己未(зем. коза)
2216 или 2156
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2217 или 2157
Коптски календар−764 – −763
Етиопски календар−488 – −487
Еврејски календар3280–3281
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−424 – −423
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2620–2621
Холоценски календар9520
Ирански календар1102 п.п. – 1101 п.п.
Исламски календар1136 п.х. – 1135 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1853
Мингуо-календар2392 пред Р. Кина
民前2392年
Нанакшахи−1948
Тајландски сончев календар62–63
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−354 или −735 или −1507
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−353 или −734 или −1506

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5028 и 5029 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4270 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3280 и 3281 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 273.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 480 година се протега во 2156 и 2157, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2216 и 2217 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 63. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1135 и 1134 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...