< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

474 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 474. година пред новата ера, 474. од првиот милениум п.н.е., 74. од 5 век п.н.е. и петта од 470-тите п.н.е.

475 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар475 п.н.е.
CDLXXIV п.н.е.
Ab urbe condita279
Староегипетска ераXXVII династија, 51
- ФараонКсеркс I, 11
Старогрчка ера76.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4276
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1067
Берберски календар476
Будистички календар70
Бурмански календар−1112
Византиски календар5034–5035
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2222 или 2162
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2223 или 2163
Коптски календар−758 – −757
Етиопски календар−482 – −481
Еврејски календар3286–3287
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−418 – −417
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2626–2627
Холоценски календар9526
Ирански календар1096 п.п. – 1095 п.п.
Исламски календар1130 п.х. – 1129 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1859
Мингуо-календар2386 пред Р. Кина
民前2386年
Нанакшахи−1942
Тајландски сончев календар68–69
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−348 или −729 или −1501
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−347 или −728 или −1500

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5034 и 5035 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4276 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3286 и 3287 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 279.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 474 година се протега во 2162 и 2163, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2222 и 2223 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 69. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1129 и 1128 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...