< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

451 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 451. година пред новата ера, 451. од првиот милениум п.н.е., 51. од 5 век п.н.е. и втора од 450-тите п.н.е.

452 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар452 п.н.е.
CDLI п.н.е.
Ab urbe condita302
Староегипетска ераXXVII династија, 74
- ФараонАртаксеркс I, 14
Старогрчка ера82. олимпијада (победник
Асирски календар4299
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1044
Берберски календар499
Будистички календар93
Бурмански календар−1089
Византиски календар5057–5058
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2245 или 2185
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2246 или 2186
Коптски календар−735 – −734
Етиопски календар−459 – −458
Еврејски календар3309–3310
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−395 – −394
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2649–2650
Холоценски календар9549
Ирански календар1073 п.п. – 1072 п.п.
Исламски календар1106 п.х. – 1105 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1882
Мингуо-календар2363 пред Р. Кина
民前2363年
Нанакшахи−1919
Тајландски сончев календар91–92
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−325 или −706 или −1478
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−324 или −705 или −1477

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5057 и 5058 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4299 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3309 и 3310 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 302.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 451 година се протега во 2185 и 2186, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2245 и 2246 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 92. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1105 и 1104 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...