< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

500 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 500. година пред новата ера, 500. од првиот милениум п.н.е., последна од 5 век п.н.е. и прва од 500-тите п.н.е.

501 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар501 п.н.е.
D п.н.е.
Ab urbe condita253
Староегипетска ераXXVII династија, 25
- ФараонДариј I, 21
Старогрчка ера69.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4250
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1093
Берберски календар450
Будистички календар44
Бурмански календар−1138
Византиски календар5008–5009
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2196 или 2136
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2197 или 2137
Коптски календар−784 – −783
Етиопски календар−508 – −507
Еврејски календар3260–3261
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−444 – −443
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2600–2601
Холоценски календар9500
Ирански календар1122 п.п. – 1121 п.п.
Исламски календар1156 п.х. – 1155 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1833
Мингуо-календар2412 пред Р. Кина
民前2412年
Нанакшахи−1968
Тајландски сончев календар42–43
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−374 или −755 или −1527
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−373 или −754 или −1526

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5008 и 5009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3260 и 3261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 253.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 500 година се протега во 2136 и 2137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2196 и 2197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 43. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1155 и 1154 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...