< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

412 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 412. година пред новата ера, 412. од првиот милениум п.н.е., 12. од 5 век п.н.е. и трета од 410-тите п.н.е.

413 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар413 п.н.е.
CDXII п.н.е.
Ab urbe condita341
Староегипетска ераXXVII династија, 113
- ФараонДариј II, 11
Старогрчка ера911.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4338
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1005
Берберски календар538
Будистички календар132
Бурмански календар−1050
Византиски календар5096–5097
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2284 или 2224
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2285 или 2225
Коптски календар−696 – −695
Етиопски календар−420 – −419
Еврејски календар3348–3349
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−356 – −355
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2688–2689
Холоценски календар9588
Ирански календар1034 п.п. – 1033 п.п.
Исламски календар1066 п.х. – 1065 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1921
Мингуо-календар2324 пред Р. Кина
民前2324年
Нанакшахи−1880
Тајландски сончев календар130–131
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−286 или −667 или −1439
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−285 или −666 или −1438

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5096 и 5097 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4338 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3348 и 3349 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 341.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 412 година се протега во 2224 и 2225, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2284 и 2285 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 131. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1065 и 1064 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...